Zrób sobie kaszubski gadżet. Czytanie kaszubskich bajek i warsztaty

Jak przybliżyć dzieciom kulturę kaszubską? Takie pytanie pewnego dnia zadała sobie Angelika Szulfer, kaszubka z dziada pradziada. Na co dzień zajmuje się kaszubską twórczością ludową, wie, jak pasjonującym tematem są Kaszuby. Efektem postawionego pytania był wieczór z bajkami i warsztatami dla dzieci Kaszubskie gadżety. Zrób sobie sam kaszubski gadżet.

Wzory kaszubskie towarzyszyły mi od zawsze. Były namalowane w moim domu na ścianach, mieliśmy kaszubską zastawę porcelanową, podobnie jak wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne wnętrz – mówi organizatorka wydarzenia.

Pasja ta, a wręcz zakręcenie kaszubszczyzną, z czasem znajduje ujście w kreatywnej twórczości – Angelika prowadzi warsztaty z tworzenia zabawek i gadżetów z kaszubskimi zdobieniami w szkołach i Muzeum Etnograficznym. Podczas wydarzenia w ramach Otwartego IKM dzieci mogły spróbować własnych sił w malowaniu drewnianych koników bujanych, magnesów na lodówkę czy zakładek do książek.

Zanim jednak sami zaczęli upiększać i malować świat, Angelika zaprosiła ich do świata bajek kaszubskich.  Bajki wybrzmiały głosem Tomasza Fopke, kaszubskiego artysty, aktora i poety.

Chciałam pokazać dzieciom i ich rodzicom, że to, co kaszubskie, jest ciekawe. Zarówno poprzez czytane bajki, jak i warsztaty, staraliśmy się nauczyć dzieci pojedynczych słów po kaszubsku, pokazać współczesną muzykę kaszubską, kaszubskie wzory – opowiada Angelika.

Na potrzeby wydarzenia, sień Instytutu Kultury Miejskiej została podzielona na dwie strefy. Wokół podwyższenia, będącego sceną, ustawiono krzesła dla słuchaczy bajek, natomiast w drugim końcu sali przygotowane zostały duże warsztatowe stoły. Z uwagi na żywiołowość dzieci i charakter pracy (z użyciem kolorowych farbek) stoły zostały zabezpieczone przed zniszczeniem. W ten sposób powstała przestrzeń, w której dzieci ich rodzice mogli swobodnie się przemieszczać i pracować.

Planującym realizację własnych pomysłów w ramach Otwartego IKM Angelika Szulfer radzi wybrać odpowiednią godzinę wydarzenia oraz promowanie wydarzenia własnymi kanałami, docierając w ten sposób do osób, które są zainteresowane tego typu działalnością.

 

O organizatorce:

Angelika Szulfer – wychowana w małej kaszubskiej wsi artystka kaszubska, mocno związana z regionem, jego tradycjami i twórczością. Wyrabia przedmioty ozdobne użytkowe z tradycyjnymi wzorami kaszubskimi, projektuje ubrania. Prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Projekt zrealizowany w marcu 2016 r.