O programie

Otwarty IKM

 

Otwarty IKM to program, który stwarza możliwości do realizacji inicjatyw kulturalnych, społeczno-kulturalnych i edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców Gdańska ze wsparciem Instytutu Kultury Miejskiej.

Jak wspieramy?

Na realizację inicjatyw udzielamy wsparcia finansowego do 4 000 zł, w ręce Organizatorów oddajemy przestrzeń w samym sercu Gdańsk – w naszej siedzibie przy ul. Długim Targu, wraz z zapleczem: m.in. zapewniamy stoły i krzesła, oświetlenie, nagłośnienie, wspieramy pomocą prawną w tworzeniu umów, konsultacjami technicznymi i koordynacyjnymi oraz pomagamy przy sprawozdaniach rozliczeniowych.

W tegorocznej jesiennej edycji 2021 roku udzielamy wsparcia finansowego na realizację inicjatyw do 4 500 zł na działania online oraz stacjonarnie do 3 000 zł brutto.

Z kim działamy?

Do organizowania inicjatyw zapraszamy osoby fizyczne, aktywistów, animatorów kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i instytucje. Program jest otwarty także na doświadczonych organizatorów spoza Gdańska, którzy mogą i chcą realizować swoje pomysły w Gdańsku.

Osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa, a przebywają w Polsce mogą również realizować działania w Otwartym IKM. Zastrzegamy jednak, iż wniosek i wszelkie dokumenty muszą być wypełnione po polsku, w języku urzędowym RP.

Dlaczego powstał program Otwarty IKM?

Od początku działalności Instytutu Kultury Miejskiej wiele osób zwracało się do nas z różnymi pomysłami działań w przestrzeni IKM. W 2015 roku postanowiliśmy spisać i ujednolicić dotąd niesformalizowane zasady, a od stycznia 2016 roku ruszyliśmy z programem Otwarty IKM.

Z każdym rokiem zmieniamy się i rozwijamy proponując nowe możliwości realizacji inicjatyw w przestrzeni w naszej siedzibie, w przestrzeni miejskiej czy online.

Jak działamy?

Nasz program daje różne ścieżki do organizacji działań.

W przestrzeni IKM

Realizujemy mini-cykle lub inicjatywy jednorazowe m.in.

Warsztaty manualne: projektowania i szycia, tworzenia dywanów, makramy, torebek z trawy morskiej itp.;
Działania dla dzieci i młodzieży: m.in. warsztaty architektoniczne, ceramiczne, fotograficzno-graficzne;
Warsztaty literackie, pisania scenariuszy oraz haiku, spotkania z reportażem i pisarzami;
Działania i aktywności ekologiczne: tworzenie domków dla dzikich zapylaczy, tworzenie ogrodów antysmogowych, kampanie edukacyjne o ptakach, lasach, zwierzętach morskich, ekologii, gry/spacery terenowe, tworzenie zielników literackich czy terapeutycznych mandali roślinnych;
Czytania performatywne, spotkania ze sztuką i kulturą z różnych stron świata. Nie braknie spotkań podróżniczych, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń.

Online

Od 2020 i 2021 roku w ramach programu realizujemy projekty online.
Powstają gotowe materiały do prezentacji online oraz na YouTube IKM: podcasty, słuchowiska, audiobooki, filmy, reportaże, wywiady, etc. A także webinaria i spotkania online na żywo o sztuce, literaturze, filozofii, filmie, fotografii.

Działania w dzielnicy:

W 2019 roku Otwarty IKM rozwinął swoją formułę o działania w przestrzeni miejskiej. Odbyły się dwie odsłony: Otwarty IKM na Siedlcach i Otwarty IKM na Placu Kobzdeja.
W 2020 roku Instytut Kultury Miejskiej, realizując program Urb Cultural Planning wspierany z funduszy Unii Europejskiej, zaproponował osobom mieszkającym w Nowym Porcie i sympatykom dzielnicy udział w specjalnej edycji programu Otwarty IKM w Nowym Porcie oraz kontynuował działania w 2021 roku w ramach festiwalu OPEN HOUSE GDAŃSK IV – OH! NOWY PORT. Więcej informacji na stronie Otwarty IKM Nowy Port oraz https://otwarty.ikm.gda.pl/oh-nowy-port/

Informacje o aktualnym naborze wniosków, regulamin oraz inne wytyczne znajdziesz na stronie Otwarty IKM Aplikuj.

Powrót do strony głównej