Zielone okno. Domowy ogród na parapecie

Miłośników ogrodów na parapecie Emilia Kalkowska-Marszałek zaprosiła na warsztaty, podczas których przygotowywaliśmy sadzonki ziół oraz ozdabialiśmy ceramiczne doniczki tworząc proste kwietniki, a właściwie zielniki z użyciem drewnianych desek i jutowej liny. Taki zielnik będzie ozdobą każdej kuchni, a zioła dodadzą smaku domowym potrawom.

Warsztaty poprzedził krótki wykład z prezentacją. Uczestnicy poznali właściwości  i zastosowanie ziół, wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji. Dowiedzieli się, jak krok po kroku jak wkonać domowy ogród na parapecie.

Uwielbiam kształtować, dekorować, zmieniać moje najbliższe otoczenie. Większość rzeczy tworzę sama, nie jest mi obce majsterkowanie i drobne prace stolarskie. Ostatnio w moim domu pojawiło się wiele roślin, kwiatów, stworzyłam dla nich własny kwietnik DIY. Roślin systematycznie przybywa, zauważyłam pozytywną zmianę mojego otoczenia, samopoczucia i przypływu energii – opowiada organizatorka warsztatów, Emilia Kalkowska-Marszałek.

Wszyscy uczestnicy otrzymali ulotki z informacjami (kliknij w link, by pobrać) na temat pielęgnacji i uprawy ziół. Natomiast stworzone i udekorowane podczas warsztatów kwietniki mogli zabrać ze sobą do domu.

Pozytywnie zaskoczyła mnie kreatywność i duże zaangażowanie uczestników przy pracy nad kwietnikami. Dzięki Otwartemu IKM mogłam zrealizować pomysł na warsztaty i podzielić się swoją pasją oraz wiedzą o roślinach – opowiada organizatorka.

Zobacz, jak wyglądały warsztaty! Fot. Ewa Szabłowska

 

O organizatorce i prowadzącej warsztaty:

Emilia Kalkowska-Marszałek – studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźba w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz oraz na KUVA – Academy of Fine Arts w Helsinkach. W swojej pracy  wykorzystuje ceramikę, szkło artystyczne, rysunek, fotografię. Jest autorką instalacji rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej Gdańska, które powstały m. in. w ramach Festiwalu Rozdroża Wolności, „Free dom” (2012), „Tu można marzyć” (2014). „Emocjonalne ugięcie przestrzeni” (2015) powstałej w ramach Ogólnopolskiej Płaszczyzny Współpracy Akademickiej w Orońsku w Centrum Rzeźby Polskiej. Na codzień pedagog, instruktor warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe realizuje w wielu projektach dotyczących dekoracji i aranżacji wnętrz, często w nurcie DIY oraz zero waste.

Fokumentację wydarzenia zrealizowała pro bono Ewa Szabłowska, fotograf tworzący stowarzyszenie odDOLNEmiasto.

Warsztaty odbyły się w czerwcu 2020 r.