Usłysz ocean. Seria filmów edukacyjnych dla osób niesłyszących i niedosłyszących

W Oceanie żyje wiele pięknych i nietypowych zwierząt. Przystosowując się do życia w środowisku wodnym ich ciała przybrały niesamowite barwy i z pozoru dziwne kształty. Mieszkańcy morskich krain od lat fascynowały człowieka i wzbudzały ciekawość. Chcąc zrozumieć podwodną przyrodę zaczęliśmy podglądać świat morskich zwierząt i szukać podobieństwa z naszym, ludzkim.

Usłysz Ocean” to cykl 10 filmów edukacyjnych, odsłaniających tajemnice zwierząt morskich, których nazwa lub kształt ciała kojarzy się z przedmiotem bądź innym zwierzęciem.

Dzięki realizacji projektu dotarliśmy z wiedzą o oceanie i jego mieszkańcach do osób, które przez pandemię zostały w sposób szczególny ograniczone w działaniach edukacyjnych. Nasz projekt realizowaliśmy w języku migowym, z dużym naciskiem na pobudzenie wyobraźni odbiorców – opowiada organizatorka.

Filmy mają audiodeskrypcję oraz tłumaczenie migowe. Można je obejrzeć na stronie Otwartego IKM >>

O autorce projektu:
Katarzyna Borowiak-Dzwonkowska ukończyła Oceanografię oraz Pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Od prawie 9 lat pracuje jako edukator w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego. Prowadzi liczne wykłady oraz warsztaty mikroskopowe bądź plenerowe o tematyce przyrodniczej. Organizuje przeróżne wydarzenia kulturalne, w trakcie których odkrywa przed uczestnikami piękno podwodnego życia.

Osoby zaangażowane w realizację projektu:

Katarzyna Borowiak-Dzwonkowska – koordynatok projektu,  przygotowanie treści merytoryczny, wybór prezentowanych zdjęć, nagranie materiału filmowego (ujęcia nagrywane także w plenerze), opracowanie scenariusza i treści napisów

Weronika Podlesińska – montaż filmików (całość prac od otrzymania surowych fragmentów materiałów, renderowanie, po oddanie gotowego do publikacji filmiku)

Agata Skomat – przygotowanie grafik

Monika Wiśniewska – opracowanie zagadnień merytorycznych

Projekt zrealizowany w listopadzie i grudniu 2020 roku.