Usłysz Bałtyk: projekt skierowany do osób niesłyszących i niedosłyszących

Morskie głębiny skrywają mnóstwo tajemnic! Poznawaliśmy je razem z Morskim Instytutem Rybackim. “Usłysz Bałtyk” w Otwartym IKM to prelekcja wraz z pokazem filmowym i mikroskopowym skierowana do osób niesłyszących i niedosłyszących. Wykład poprowadził edukator Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB Katarzyna Borowiak-Dzwonkowska. Spotkanie było tłumaczone przez tłumaczy migowych. 

Prelekcja przybliżała piękno bałtyckiej fauny i flory, a edukator omówił różne przedziwne gatunki, mieszkające po sąsiedzku, w Bałtyku. Zaprezentowany film pozwolił uczestnikom zanurkować w wodach Bałtyku i podziwiać jego dno. Natomiast najdrobniejsze bałtyckie stworzenia można było zobaczyć dzięki… mikroskopowi. Zajrzeliśmy mikrokoleżkom w oczy, policzyliśmy odnóża.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał książeczkę edukacyjną na temat Morza Bałtyckiego z pamiątkową pieczątką. Książeczki były dystrybuowane również w innych miejscach – łącznie ponad pół tysiąca egzemplarzy.

Dzięki Otwartemu IKM udało się nam zorganizować kulturalne wydarzenie dla osób niesłyszących i niedosłyszących, zainteresować uczestników przyrodą Bałtyku i naszej lokalnej, morskiej fauny i flory – opowiada organizator. – Stworzyliśmy i wydrukowaliśmy książeczki edukacyjne oraz zorganizowaliśmy kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych.

Książkę “Usłysz Bałtyk” jest dostępna w formie e-booka, zachęcamy do pobrania pod poniższym linkiem:

POBIERZ E-BOOK >>

O prowadzącej:

Katarzyna Borowiak-Dzwonkowska ukończyła Oceanografię oraz Pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Od prawie 9 lat pracuje jako edukator w Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego. Prowadzi liczne wykłady oraz warsztaty mikroskopowe bądź plenerowe o tematyce przyrodniczej. Organizuje przeróżne wydarzenia kulturalne, w trakcie których odkrywa przed uczestnikami piękno podwodnego życia.

Projekt został zrealizowany w marcu 2019 roku.