UPCYCLING. Nie wyrzucaj, przerób!

Fantazyjne stwory, obrazki, zabawki, pojazdy – to tylko niektóre pomysły, jakie można zrealizować nie wyrzucając, lecz przetwarzając surowce. Upcycling daje nowe życie przedmiotom, których już nie potrzebujemy, oraz zmniejsza ilość śmieci na naszej planecie. Warsztaty przygotowane przez Ewę Konopko i Adama Wasilewskiego pokazały, jak całą rodziną można zmajstrować coś z niczego.

Warsztaty UPCYCLING. NIE WYRZUCAJ, PRZERÓB! były skierowane do dzieci i ich opiekunów. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzieli się, czym jest upcycling, zobaczyli inspirujące przykłady twórczego przetwarzania z całego świata, ale też z trójmiejskiego podwórka. Dowiedzieli się, jak trafiają do nas przedmioty, do czego służyły wcześniej i jak możemy je kreatywnie przetworzyć. Prowadzący dzielili się swoją wiedzą na temat możliwości wprowadzania idei niemarnowania w życiu codziennym.

Po wstępie z teorii, był też czas na własnoręczne tworzenie z kawałków drewna. Do dyspozycji dzieci była cała masa kawałków drewna, które zostało uratowane po produkcji mebli: deseczki, plastry, kawałki, klocki, a także gałązki o fantazyjnych kształtach. Do tego kolorowe ziarenka fasoli, soczewicy, grochu, pieprzu do przyklejania jako ozdoby, a także włóczki i wełenka do wyplatania techniką string artu. Dzieci pod okiem dorosłych szlifowały papierem ściernym, wbijały gwoździe, wierciły dziury, wkręcały śruby. Efektem tych prac były stwory, pojazdy i inne kreatywne zabawki.

Był to nasz pierwszy warsztat dla dzieci i rodziców tworzących razem. Do tej pory organizowaliśmy warsztaty dla samych dzieci lub samych dorosłych. Dzięki programowi OIKM udało nam się zrealizować warsztaty w formule rodzinnej, które według nas są potrzebne i bardzo wartościowe – opowiada organizatorka.

Według organizatorów ważna dla uczestników wydarzenia była możliwość wspólnej manualnej pracy twórczej w skupieniu, bez „rozpraszaczy” typu komórka, komputer czy telewizor. Niestety, coraz rzadziej rodzice czy dziadkowie i dzieci spędzają czas razem majsterkując lub pracując. A jest to niezwykle cenna forma kontaktu. Dzieci były bardzo zadowolone z twórczego czasu z opiekunami, zaś dorośli uczestnicy dzielili się z organizatorami: „Takie warsztaty powinny być co tydzień”, albo „Musimy częściej robić takie rzeczy w domu, mamy sprzęt, ale jakoś się nie składało, a to takie fajne”.

Warsztatowe działania fotografował Adam Wasilewski.

O organizatorce i prowadzących:

Ewa Konopko – kulturoznawczyni, tłumaczka, przewodniczka po Trójmieście, realizuje projekty tworzenia upcyclingowych mebli i wyposażenia wnętrz pod własną marką Square Upcycling, angażuje się w projekty na rzecz społeczności lokalnej, pracowała jako streetworkerka z dziećmi, prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych promujące ideę upcyclingu i zero waste w ramach projektów w instytucjach kultury, placówkach edukacyjnych.

Adam Wasilewski – fotograf, grafik, stale dokształcający się majsterkowicz, aktywista ekologiczny, prowadzi własny fanpage na fb Czy to jest śmieć promujący eliminowanie plastiku w życiu codziennym, szukający praktycznego wykorzystania dla przedmiotów ogólnie uznawanych za śmieci.

Projekt został zrealizowany w lutym 2020 r.