To się wytnie, czyli collage dla każdego. Warsztaty artystyczne

Kolaż wdarł się szturmem na salony sztuki – choć technika jest znana od dawnych czasów, popularność zyskała dzięki pracom surrealistów, dadaistów i konstruktywistów. Znawcy tematu twierdzą nawet, że do idei kolażu nawiązują bardzo popularne dzisiaj dziedziny sztuk – grafika, typografia czy plakat. 

Kolaż jest techniką komponowania dzieła sztuki z różnorodnych materiałów. Pomysł jest bardzo prosty – do rysunku czy obrazu przyklejamy i dopinamy wycinki z gazet, fotografii, fragmenty tekstu, a nawet kawałki innych materiałów (szkło, drewno, sznurek). Daje to ogromne pole do ekspresji! Dla tych, co zawsze chcieli spróbować, ale nie wiedzieli od czego zacząć, Aleksandra Perzyńska przygotowała warsztaty.

Warsztaty To się wytnie to była praca od zupełnych podstaw: wykład z pokazem przykładowych prac, poznanie techniki i potrzebnych narzędzi.

Uczestnicy szukali czegoś nowego, oryginalnego, czego nie robi się codziennie. Oczekiwali też pomocy na każdym etapie swojej pracy. Każdy miał możliwość wyrażenia siebie i pracy w swoim tempie – opowiada Aleksandra Perzyńska.

Organizatorka podkreśla, że realizacja każdego projektu to spotkanie i obie strony wnoszą w przedsięwzięcie coś swojego.

Dzięki warsztatom w ramach programu Otwarty IKM zaczęłam pracować z osobami dorosłymi, w tym seniorami. Wcześniej pracowałam tylko z dziećmi w wieku szkolnym.

 

O organizatorce:

Aleksandra Perzyńska – urodzona w Gdańsku poetka, pisarka i plastyczka z dyplomem toruńskiego WSP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest autorką serii podręczników do plastyki dla gimnazjum. Zajmuje się malarstwem, instalacją i ilustracją książkową.

Projekt zrealizowany w lutym 2016 r.