Szafa dobra z IKEA Gdańsk

Akcji Szafa Dobra przyświecała idea pomocy ludziom w zrobieniu czegoś dobrego dla innych i dla naszej planety. Tak powstały szafy dobra – pozostawione w niej ubrania trafiły do Fundacji DROGA, która zadbała by otrzymali je najbardziej potrzebujący.

Szafa Dobra była akcją zorganizowaną przez IKEA Gdańsk wraz z Gdyńskim Centrum Filmowym. Instytut Kultury Miejskiej dołączył do inicjatywy dzięki działaniom dziewczyn z kolektywu MAMYWENE w ramach programu Otwarty IKM. Do Szaf Dobra można było przekazać nieużywane już ubrania w dobrym stanie, skąd trafiły do gdańskiej Fundacji DROGA.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczone zarówno wynikami, jak i przebiegiem całej akcji – mówi Patrycja Krogul, kierownik marketingu Ikea Gdańsk. – To był nasz autorski pomysł na lokalną akcję charytatywną i jesteśmy bardzo dumne z ludzi, którzy się do tej akcji przyłączyli. Okazało się, że niewiele trzeba, aby wykrzesać z ludzi samo dobro. Dziękujemy mieszkańcom Trójmiasta za zaangażowanie. Cieszymy się, że udało nam się do tej inicjatywy zachęcić Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska. Fizycznie “Szafy Dobra” po zakończeniu akcji trafiły do Fundacji Droga, która przekaże je potrzebującym. Fundacja od ponad 15 lat zajmuje się pomaganiem.

Podczas akcji w trzech Szafach Dobra udało się zebrać aż osiem ton ubrań. W akcji wzięło udział tysiące osób! W szafie znajdującej się w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej zebrano tyle ubrań, że ich przygotowanie do transportu zajęło koordynatorce projektu ponad dwie godziny.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom, Blance Gniewkowskiej oraz IKEA za wsparcie oraz zorganizowanie dodatkowych transportów.

Partnerami akcji byli:

Gdyńskie Centrum Filmowe – znany kulturalny punkt spotkań na mapie Gdyni. Jest unikalnym miejscem, które łączy pod jednym dachem edukacje i rozrywkę związaną z kinem, dla ludzi w każdym wieku.
Otwarty IKM – program Instytutu Kultury Miejskiej, który pozwala organizatorom wydarzeń z Gdańska i regionu na zrealizowanie swoich pomysłów i działań w siedzibie IKM.
MAMYWENE – kreatorki i koordynatorki autorskich warsztatów takich jak #jeansnowe, pokazują że można lepiej wykorzystać ubrania niż po prostu je wyrzucić, inspirują do zwrócenia uwagi na koszty fast fashion.