Strefa Sztuki: warsztaty ceramiczne

Glina daje cały wachlarz możliwości twórczego wykorzystania, a sama praca świetnie wpływa na koncentrację i ma właściwości relaksacyjne. Iwona Rozbicka i Katarzyna Podhajska-Średniawa w ramach Otwartego IKM zorganizowały dwudniowe warsztaty ceramiczne, podczas których zdradziły tajniki wyrobu ceramiki.

Ceramika jest rzemiosłem starym jak świat. Właściwości plastyczne gliny doceniali już nasi starożytni praprzodkowie. Warsztaty były okazją do zobaczenia z bliska, jak wygląda proces twórczy oraz technologiczny powstawania ceramiki i wypróbowania własnych sił podczas tworzenia autorskiej pracy.

Były więc: teoretyczne wprowadzenie, poznanie sposobów obróbki, zdobienia gliny i szkliwienia, tworzenie wisiorka lub podstawki (tzw. formy płaskie) według własnego pomysłu oraz czegoś większego – kubka, misy, mydelniczki. Dodatkowym wyzwaniem było malowanie ornamentów na gotowych już wyrobach. Każdy uczestnik, a było ich ponad dwudziestu w różnym wieku, nauczył się ręcznie lepić, formować i modelować każdy przedmiot i kształt.

Instruktorki Iwona Rozbicka i Katarzyna Podhajska-Średniawa od wielu lat współpracują z organizacjami pozarządowymi prowadząc warsztaty kreatywne. Najnowszy wspólny projekt to popularyzacja zagadnień twórczości w „Strefach sztuki –Przystankach…” zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie całego województwa. Warsztaty w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej były częścią tej „przystankowej” Strefy Sztuki.

Brałam już udział w wydarzeniach Otwartego IKM. Było to bardzo udane doświadczenie, dobra współpraca z zespołem Instytutu, miła atmosfera – opowiada jedna z organizatorek.

Pytane o największe wyzwanie organizatorki mówią: przede wszystkim zorganizowanie i nadzorowanie pracy dużej grupy warsztatowej oraz kwestie logistyczne, czyli dostarczenie na miejsce wszystkich niezbędnych do pracy materiałów.

Musiałyśmy zmieścić program warsztatów w trzech godzinach zajęć. Uczestnicy i uczestniczki z technikami dekorowania ceramiki miały do czynienia po raz pierwszy i wszyscy wymagali wsparcia, – opowiadają organizatorki.

W warsztatach udział wzięły osoby z niepełnosprawnościami wzroku i/lub słuchu (obie panie mają duże doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi), ceramiczna przygoda trwała dwa dni, przy czym na drugą część warsztatów przyszło niemal dwa razy więcej osób, niż pierwszego dnia! Można więc ogłosić sukces.

Organizatorki: Katarzyna Podhajska-Średniawa, Iwona Rozbicka

Projekt został zrealizowany w marcu 2018 r.