Słuchowisko “Pręcik – czyli jak oswajać dzieci z tematem śmierci”

Przyszedł czas, aby wyjąć śmierć z ciemnego schowka na szczotki, oddać jej należny szacunek i w ten sposób, paradoksalnie, ją choć trochę „oswoić” – mówi Anna Kociarz, autorka projektu “Pręcik – czyli jak oswajać dzieci z tematem śmierci”. Tak powstało słuchowisko z udziałem dzieci poruszające trudny, ale ważny temat.

“Pręcik – czyli jak oswajać dzieci z tematem śmierci” ma formę słuchowiska z „plusem”. Do ról cudownych państwa Kapci, Budzika, Poduszki, Łysego Joe i Smutnego Łóżka autorka słuchowiska zaprosiła dzieci. To oni ze swoją młodzieńczą energią, entuzjazmem i bezwzględną szczerością opowiedzą nam tę historię wcielając się w bohaterów sztuki. Usłyszymy Kalinę Konopińską, Matyldę Krystaszek, Kostkę Martin, Eryka Konopińskiego, Bolesława Łusiaka i Franka Szymańskiego.

Wspomnianym „Plusem” jest warstwa wideo zrealizowana przez Aurorę Lubos – artystkę, która nie unika trudnych tematów.

Słuchowisko powstało na podstawie sztuki „Pręcik” Maliny Prześlugi. Historia nie kończy się happy endem, ale ma cel głęboko edukacyjny i terapeutyczny. Może dodać otuchy tym, którzy tracą dziś przyjaciół czy członków rodziny.

Nasze pokolenie wyparło śmierć ze świadomości, ukryliśmy ją za szpitalnymi parawanami i enigmatycznymi określeniami. Nie rozmawiamy z dziećmi o śmierci, a jeśli już, to bardzo rzadko, lakonicznie, nie chcąc ich straszyć… Jednak omijanie tematu lub enigmatyczność prowadzi często do dramatów, gdy w dobrej wierze „chronione” dziecko spotyka się z nieuleczalną chorobą czy śmiercią bliskiej osoby – opowiada Anna Kociarz, autorka projektu.

Przewodnią myślą przy realizacji tego projektu jest spokojne, dojrzałe i odpowiedzialne poruszenie z dziećmi tematu śmierci. Dzięki „Pręcikowi” możemy to zrobić w bardzo łagodny sposób. Słuchowisko może stanowić rodzaj pomocy dydaktycznej i prowokować do dyskusji o przemijaniu, chorobie i nieuchronności śmierci, tak na płaszczyźnie familijnej czy placówek edukacyjnych.

Słuchowisko jest dostępne na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej do 17 listopada 2021 roku.

Organizatorka:

Anna Kociarz jest zarówno aktorką teatralną jak i filmową i telewizyjną. Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 1999 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2001) oraz Nagrody dla Najlepszego Młodego Twórcy Festiwalu Kontakt (2003) za rolę Maszy w MEWIE Czechowa. Za piosenki z recitalu KOBIETON otrzymała nagrodę im. Agnieszki Osieckiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2001, w 2020 – zostaje uhonorowana również II Nagrodą Aktorską na 60 tym Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za rolę Lindy, w Śmierci Komiwojażera, w reżyserii Radka Stępnia. W 2021 roku zostaje laureatką Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska.

Oprócz aktorstwa interesuje ją też praca warsztatowa i edukacyjna. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dzieci, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Prywatnie szczęśliwa żona i matka.

Osoby zaangażowane w projekt:

Aurora Lubos – niezależna artystka i performerka związaną z gdańską i brytyjską sceną tańca współczesnego. Na koncie ma kilka mocnych, autorskich spektakli solowych, w których zabiera głos m.in. w sprawie przemocy domowej.Współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca,Teatrem Dada von Bzdülöw czy Klubem Żak. Od 2000 roku jest aktorką prestiżowego brytyjskiego teatru Vincent Dance Theatre, z którym występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Szkocji.Współpracowała z Avim Kaiserem, Honoratą Martin, Leszkiem Bzdylem, Melissą Monteros, Tatianą Baganową. W swoim tanecznym dorobku ma kilka autorskich realizacji: spektakli solowych (“Zanzibar”, “Niedokończone”,”Nóż, koń i schody”, “Akty”, “Nie Wolno”); instalacji /performansów (“Akt1”, “4 Kąty”, “Akt na dwie-Ostatki”, “Bez Domu”); animacji ( cykl Winter 2010″).

Jacek Puchalski – realizator dźwięku w Radiu Gdańsk. Laureat “Skry Ormuzdowej 2016”. To nagroda przyznawana od 1985 roku przez redakcję miesięcznika “Pomerania” za propagowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej oraz społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury. Jacek Puchalski zrealizował wiele płyt, słuchowisk i audiobooków. Zajmuje się tym od 23 lat.

Malina Prześluga – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu. Autorka sześciu książek dla dzieci (m. in. Bajka i Majka, Bajka o Włosie Patryku, Bajka o starej babci i Molu ZbyszkuZiuzia – nagrodzona tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY). Jej dramaty publikowane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży”, „Dialogu” i wystawiane między innymi w Baju Pomorskim w Toruniu, w Teatrze Osterwy w Lublinie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Lalki i Aktora w Opolu, Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze Guliwer w Warszawie. Jest laureatką Medalu Młodej Sztuki, zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W roku 2013 zdobyła nagrodę główną, publiczności i dziennikarzy w konkursie „Metafory Rzeczywistości” za dramat Kwaśne mleko. W2015 roku otrzymała II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w zamkniętym konkursie Wrocławskiego Teatru Współczesnego Strefy_Kontaktu_2016 za dramat Garnitur Prezydenta. Również w 2015 została nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci podczas Wieczoru Twórców Kultury dla Dzieci.     

Projekt zreazliowany w maju 2021 roku.