Slow Fashion. Warsztaty szycia i projektowania

Sień przy Długim Targu 39/40 jako warsztat krawiecki? Takie rzeczy tylko w Otwartym IKM! Projekt przygotowany przez Agnieszkę Kochańczyk – Slow Fashion – wpisuje się w nurt Slow Life, który stawia sobie za główne zadanie powrót do indywidualizmu, racjonalnego konsumpcjonizmu oraz ekologicznej, ręcznej produkcji. W ramach Programu projektantka i konstruktorka odzieży przygotowała cykl warsztatów, podczas których uczestnicy i uczestniczki mogli nauczyć się szyć dowolną część garderoby z dzianiny.

Od czego zacząć? Jak korzystać z gotowych wykrojów? Do czego służy owerlok? Pytań było wiele, dlatego zanim zostały odpalone maszyny do szycia, Agnieszka Kochańczyk wprowadziła obecnych w tajniki materiałoznawstwa, projektowania i konstrukcji.

Z informacji zwrotnej od uczestników wiem, że najbardziej przydatna była nauka sposobu krojenia materiału, kolejności szycia poszczególnych elementów i moja wiedza oraz doświadczenie z zakresu projektowania – wspomina organizatorka warsztatów.

W czasie warsztatów powstawały T-shirty, bluzy, sukienki, torebki – zupełnie inne, niż ze sklepowych sieciówek, o niepowtarzalnym charakterze. Na czas warsztatów Sień przekształciła się w prawdziwą pracownię krawiecką, pracy towarzyszyła dobra muzyka, pokazy z wybiegów Chanel i Karla Lagerfelda. Dzięki temu udało się zbudować kreatywną atmosferę i klimat sprzyjający wzajemnemu uczeniu się. Warsztaty spełniły więc dwojaki cel – z jednej strony była to okazja wypróbować siebie w nowym wyzwaniu, z drugiej natomiast poznać innych i złapać rękodzielniczego bakcyla.

Radość z tworzenia świadczy o potrzebie powrotu do aktywności dającej satysfakcję z pracy własnych rąk – zauważa Agnieszka Kochańczyk.

Organizatorka zadbała o to, by każdy uczestnik miał na czym pracować: wygodne stoły (dostępne w Sieni), manekin, maszyny do szycia. Dofinansowanie z programu Otwarty IKM zostało przeznaczone na zakup materiałów do szycia.

O organizatorce i prowadzącej:

Agnieszka Kochańczyk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Studium Projektowania Ubioru w Krakowie, zawodowo zajmuje się projektowaniem odzieży, kostiumografią, scenografią i malarstwem. Ukończyła kursy konstrukcji odzieży damskiej I i II stopnia. W 2016 roku współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku jako współprowadząca warsztaty projektowania odzieży Fashion Starter.

Projekt zrealizowany w lutym 2017 r.