Przeciwdziałanie dezinformacji. Warsztaty dla dziennikarzy

Czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować? Jak wzmocnić wiarygodność gazety jako rzetelnego źródła informacji? Czy zawsze fake news jest bardziej klikalny niż prawda? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznaliśmy podczas warsztatów dla dziennikarzy z Dorotą Głowacką i Beatą Biel. 

Wiele mediów i dziennikarzy freelance stoi przed wyzwaniami związanymi z nowymi realiami obiegu informacji i metodami wywierania nieuprawnionego wpływu na ich odbiorców. Przeciwdziałanie dezinformacji powinno być dziś traktowane jako ważny element misji dziennikarskiej i realizowania przez media funkcji tzw. „publicznego stróża”. Szczególnie w okresie wyborczym i przedwyborczym praca dziennikarzy ma w tym zakresie szczególnie istotne znaczenie, ponieważ rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji może zakłócać demokratyczne procesy wyborcze.

W ramach Otwartego IKM Fundacja Panoptykon zrealizowała warsztaty, które dziennikarzom lokalnych mediów pomogą lepiej przygotować się do przeciwdziałania zjawisku dezinformacji – nie tylko w kontekście wyborów.

Celem Fundacji Panoptykon jest działanie na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. Fundacja realizowała dotychczas liczne projekty edukacyjne, w tym szkolenia i warsztaty, w których popularyzowano wiedzę na temat praw człowieka w kontekście nowoczesnych form nadzoru i wynikających z nich zagrożeń. A także rozmaite projekty szkoleniowe ad hoc (np. szkolenie z bezpieczeństwa zarządzania informacją dla dziennikarzy lokalnych czy ostatnio warsztaty na festiwalu Poland Rock).

Warsztaty dla dziennikarzy o przeciwdziałaniu dezinformacji odbyły się również dzięki wsparciu Fundacji H. Boella i są elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji.

O prowadzących: 

Dorota Głowacka – prawniczka Fundacji Panoptykon i koordynatorka projektu „Wybory lokalne bez dezinformacji”. Wcześniej w latach 2009-2018 prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Ekspertka w dziedzinie wolności słowa, prawa mediów i nowych technologii. Od 2010 r. współpracuje z mediami lokalnymi, udzielając pomocy prawnej oraz prowadząc działania edukacyjne dla tej grupy związane z zagrożeniami dla swobody wypowiedzi (liczne szkolenia, warsztaty, publikacje; jest współautorką m.in. praktycznego przewodnika dla dziennikarzy pt. “Media w okresie wyborczym”). Współpracuje także z organizacjami międzynarodowymi, jest m.in. koordynatorką grupy roboczej ds. ochrony danych osobowych i prawa do prywatności w projekcie Rady Europy „Help in the 28” oraz ekspertem krajowym w ramach sieci FRANET Agencji  Praw Podstawowych UE. Jest jednocześnie doktorantką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Beata Biel – ekspertka ds. szkolenia mediów w Fundacji Reporterów, koordynatorka prac nad projektem Konkret24 w Grupie TVN24. W latach 2001-2010 pracowała jako dziennikarz, wydawca oraz szef zespołu dokumentalistów w programach reporterskich TVN. Od 2010 do 2015 jako freelancer realizowała seriale dokumentalne. Od 2013 roku zajmuje się także szkoleniami dla mediów, współpracując m.in. Google News Lab (jako specjalista ds. szkolenia mediów na Europę Środkowo-Wschodnią), SWPS i Fundacją Reporterów. Trzykrotnie nominowana do Grand Press, laureatka w kategorii “reportaż roku 2008”.

Projekt został zrealizowany w październiku 2018 roku.