Prelekcja: Współczesne transformacje obszarów nawodnych Gdańska

Jak powinna wyglądać rewitalizacja terenów wzdłuż jezior, rzek, stawów? Jak wykorzystać fronty wodne w tworzeniu przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom do wypoczynku i relaksu? O tym, a także o Nowym Mieście, czyli o projekcie zabudowy terenów postoczniowych, opowiadał w Sieni IKM Piotr Lorens, harcmistrz, wykładowca, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.

Profesor z prelekcją o transformacji obszarów nawodnych w Gdańsku wystąpił na zaproszenie Harcerskiego Kręgu Seniorów „Korzenie”. Krąg zrzesza osoby, które skończyły 55 lat, a w ramach swojej działalności m.in. dbają o swoją aktywność i poszerzanie zainteresowań. Dlatego na spotkaniu stawili się licznie wraz ze swoimi znajomymi, również seniorami zainteresowanymi tematem odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Powstające w Gdańsku tereny rekreacyjne, jak tłumaczą organizatorzy wykładu, będą służyć do relaksu i wypoczynku wszystkim mieszkańcom, a seniorom w szczególności, dlatego ważne by poznali plany i zasady ich tworzenia i rewitalizacji.

Do udziału w Programie Otwarty IKM zachęciła nas możliwość uzyskania grantu na zorganizowanie ciekawego spotkania, które znacznie poszerza naszą wiedzę w zakresie architektury – tłumaczy Bogdan Radys.

Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens zawodowo jest związany z Politechniką Gdańską, a od kilku lat zasiada w fotelu prezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich. Podczas wykładu w ramach Otwartego IKM opowiadał o planach rozwojowych Gdańska oraz przywołał wiele interesujących przykładów rozwiązań architektonicznych wykorzystywanych w innych miastach na świecie. Po prelekcji organizatorzy zadbali i możliwość wymiany poglądów przy kawie i herbacie.

Organizator: Harcerski Krąg Seniorów „Korzenie“ – hm. Bogdan Radys, hm. Bogumiła Szroeder

Projekt zrealizowany w maju 2018 r.