Policzone. Film o gdańskich nietoperzach

Miejsca, w których zimują gacki, nocki i inne latające ssaki to w Gdańsku często ważne z perspektywy dziedzictwa historycznego obiekty: Twierdza Wisłoujście, Zbiornik wody Stara Orunia czy w forty na Górze Gradowej. W jaki sposób łączona jest działalność kulturalna w tych obiektach z ochroną nietoperzy?

To nietoperze są głównymi bohaterami filmu przygotowanego w ramach Otwartego IKM >>. Wybrane gatunki tych ssaków poznajemy dzięki ekologom z grupy „Pomorskie Nietoperze”, którzy opowiadają o cechach charakterystycznych, o procesie hibernacji i akcji zimowego liczenia nietoperzy w Gdańsku. Z filmu dowiemy się, dlaczego nietoperzom nie można przeszkadzać w trakcie „snu zimowego” oraz jak można je od siebie odróżnić kiedy „śpią”. Natomiast osoby zarządzające gdańskimi zabytkami, które nietoperze szczególnie sobie upodobały, dzielą się doświadczeniem, czy można (i jak) prowadzić działalność kulturalną w takich miejscach.

O Organizatorce:
Kamila Chomicz – fotografuje, kręci krótkie filmy, zajmuje się organizacją spotkań, wydarzeń i warsztatów edukacyjnych. Absolwentka biologii na UG i Akademi Filmu i Telewizji w Warszawie. W swojej pracy stara się łączyć, wszystkie zdobyte umiejętności i wiedzę, aby tworzyć projekty i działania, które uważa za ważne. Angażuje się w projekty związane z ochroną środowiska naturalnego i bioróżnorodnością, zrównoważonym rozwojem, prawami kobiet oraz działaniami związanymi z rozwojem kreatywności i integracją lokalnych społeczności. www.lagunabacalar.net, www.miroro.pl, www.kamilachomicz.pl

Projekt zrealizowany w marcu 2021 r.