Podcieniowe-love: żuławscy sąsiedzi w Gdańsku. 

Podcieniowe-love to rodzinne warsztaty o architekturze regionalnej bliskiego sąsiedztwa Gdańska – Żuław Wiślanych. Organizatorka, Marta Koperska-Kośmicka, do udziału zaprasiła dzieci w wieku 7-11 lat wraz z rodzicami lub opiekunami.

Warsztaty poprowadziła specjalistka zajmująca się budownictwem regionalnym – architektka, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych i Raptularza Żuławskiego, czyli interaktywnego przewodnika dla dzieci po Żuławach, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Marta Koperska-Kośmicka.

Na spotkaniu dzieci wraz z opiekunami poznawały elementy żuławskiego krajobrazu i tworzyły drewnianą makietę tradycyjnego domu podcieniowego. Była to nie tylko kreatywna zabawa, ale też wartościowy czas wspólnie spędzony z rodzicami – opowiada organizatorka.

Warsztaty „Podcieniowe-love” przybliżały najmłodszym tradycyjne budownictwo okolic Gdańska – Żuław Wiślanych. Na warsztatach dzieci dowiedziały się̨, co to jest krajobraz, jak wyglądały kiedyś domy na wsi, z czego je budowano i kto w nich mieszkał. Wspólnie z prowadzącą zbudowały z dostarczonych materiałów model podcienia. Treść zajęć była oparta na informacjach zawartych w książce dla dzieci, stworzonej przez autorkę̨ projektu.

Zobacz zdjęcia z warsztatów:

Do udziału w programie Otwarty IKM organizatorkę zachęciły popularność wydarzeń organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej oraz możliwośc opłacenia materiałów warsztatowych z dofinansowania. Projekt jest kontynuacją działań przybliżających dzieciom (i ich rodzicom) w przystępny sposób historii, tradycji i kultury Żuław. W 2019 roku dzięki stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego powstał interaktywny przewodnik dla dzieci pt. „Raptularz Żuławski”. Warsztaty były rozszerzeniem formuły promowania tradycyjnej architektury i idei ochrony krajobrazu kulturowego.

O organizatorce i prowadzącej:

Marta Koperska-Kośmicka – dr inż. arch., architektka, adiunkt UMK, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych na Żuławach (2015) i książki dla dzieci pt. Raptularz Żuławski (2019. Laureatka Nagrody Premiera dla najlepszych polskich doktoratów, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (InnoDoktorant, Twórca Kultury). Współorganizowała warsztaty „Zakochaj się w regionie” w Stacji Kultura w Rumii. Jest wykładowcą akademickim, prowadziła prelekcje m.in. podczas „Dni otwartych żuławskich zabytków”, „Żuławy w Gdańsku”, Europejskie Dni Dziedzictwa – edycja „Gdzie duch przenika się̨ z przestrzenią” .

Projekt został zrealizowany w lutym 2020 roku.