Naiwny świat Henriego Rousseau. Warsztaty dla dzieci

Henri Julien Félix Rousseau, francuski malarz tzw. nurtu naiwnego, prawdopodobnie nigdy nie opuścił Paryża. Tu urodził się i pracował, ale zachwycił świat swoją serią obrazów przedstawiających sceny z dżungli. Obrazy te namalował tylko i wyłącznie dzięki własnej wyobraźni, tworząc meksykańską dżunglę barwniejszą i piękniejszą, niż była w rzeczywistości. Tę siłę wyobraźni pragnie obudzić Marta Tomaszewska-Gruszka podczas kreatywnych warsztatów dla najmłodszych.

Życie słynnego francuskiego malarza nie należało do najłatwiejszych. Podobno, gdy po raz pierwszy wystawił swoje obrazy, publiczność je pocięła i usunęła z wystawy. Nie przejął się tym, tylko tworzył dalej, zapraszając do pięknego świata kolorów i prostych form.

Właśnie tym tropem poprowadziła dzieci malarka z Pracowni Galerii Momarte – w ramach Otwartego IKM Marta Tomaszewska-Gruszka zorganizowała warsztaty przybliżające twórczość artystyczną Henriego Rousseau i inspirujące do tworzenia własnych prac plastycznych inspirowanych jego malarstwem.

W mojej pracowni prowadzę zajęcia z rysunku i malarstwa. Podczas warsztatów w Instytucie Kultury Miejskiej zachęciłam dzieci do wykorzystywania technik łączonych – tłumaczy organizatorka.

Zanim dzieci zabrały się do pracy, zobaczyły, jakie obrazy tworzył Henri Rousseau. A potem, mając do dyspozycji nożyczki, klej, kolorowy papier i pastele olejne próbowały stworzyć swój własny “naiwny” świat. Tym samym uczyły się różnych technik – tworzenia szablonu, collage’u, tworzenia odbitek, nakładania warstw.

O organizatorkach:

Marta Tomaszewska-Gruszka – instruktor malarstwa, pedagog. Prowadzi zajęcia rysunku i malarstwa dla dorosłych, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży.

Monika Wąż – instruktor plastyki, pedagog, prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci oraz warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych.

Projekt zrealizowany w kwietniu 2016 r.