Misie, lale i krasnale. Warsztaty online

Na wyjątkowe warsztaty szyciowe dla dzieci i ich rodziców oraz opiekunów zaprasiła Aneta Pędraszewska. „Misie, lale i krasnale” to spotkanie rodzica/opiekuna i dziecka, którzy wspólnie spędzają czas i wspólnie tworzą lalkę. Warsztaty odbyły się online i można je obejrzeć na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej. 

Warsztaty początkowo miały się odbyć stacjonarnie, w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, jednak z powodu ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, organizatorka zdecydowała się na przeprowadzenie warsztatów online.

Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych i dzieci – jest to wspólna praca i wspólne spędzanie czasu. Dzieci stają się projektantami i wraz z dorosłymi tworzą – kleją, szyją – z niepotrzebnych skrawków ubrań, zalegających w domach tkanin lalkę lub innego stwora. Taki stworek jest zabawką sensoryczną, czyli zabawką kształtującą percepcję dotyku u dzieci.

Podczas tworzenia stworków można skorzystać z materiałów, które są już niepotrzebne, ale z różnych względów mogą być sentymentalnie, np. zachowane ubranka po dzieciach. Użyte w naszej zabawce, stworzą nową historię. Tkanina jest w tym projekcie bardzo ważnym elementem, bo to ona inspiruje do tworzenia lalek. Poprzez nadawanie tym tkaninom nowego życia, stworzymy nową historię dla nowego stworzenia-lalki.

Przedmiotem moich zainteresowań jest relacja rodzic-dziecko oraz ich twórcze spędzanie czasu, tworzenie czegoś razem. Tak naprawdę, zależy mi na tym, żeby w ciągu naszego spotkania to właśnie ten mały człowiek stał się osobą dowodzącą – opowiada organizatorka.

Warsztaty odbyły się w dwóch odsłonach – zajęcia przeznaczone dla opiekunów i dzieci młodszych oraz starszych. Oba spotkania zostały nagrane i można je obejrzeć oraz zainspirować się na YouTube Instytutu Kultury Miejskiej. Zabawkami, które można wykonać kierując się wskazówkami z warsztatów, dzieci będą się cieszyć przez wiele lat.

Chciałam pokazać, że szycie lalek i ich tworzenie jest prostym procesem. Że jest to technika uniwersalna, dostępna dla każdego. A efekty takiej wspólnej pracy, to coś więcej niż zwykła praca plastyczna przyniesiona ze szkoły – opowiada Aneta Pędraszewska.

Zobacz zdjęcia z warsztatów.

Misie, lale i krasnale z udziałem dzieci w wieku 4+ (z wykorzystaniem kleju na gorąco)

Przed warsztatami prosimy o przygotowanie:

• kleju na gorąco,
• materiałów/ tkanin,
• wyciętych elementów wykrojnika,
• wkładu z poduszek,
• guziczków,
• tasiemek,
• sznurków
• wypełnieniem w przypadku klejącej wersji może być ryż, kasza, soczewica, cieciorka, więc przydadzą się też lejki do wsypywania tych ziaren.
To będzie bardziej atrakcyjna metoda dla młodszych dzieci. Powstaną takie ciężarkowe szmacianki.

Pobierz wykrojnik (PDF) na warsztaty: >>WYKRÓJ 1 << | >>WYKRÓJ 2<<

Misie, lale i krasnale z udziałem dzieci starszych (z wykorzystaniem maszyny do szycia)

Przed warsztatami prosimy o przygotowanie:
• maszyna do szycia
• materiały / tkaniny
• wypełnienie z poduszek
• ozdoby: koraliki, guziczki, tasiemki, sznurki
• klej na gorąco
• cienkie druciki (jeśli są)

Pobierz i wydrukuj wykrojnik (PDF) na warsztaty: >>WYKRÓJ 1 << | >>WYKRÓJ 2<<

Dzięki zrealizowaniu tych dwóch projektów naładowałam baterię do dalszego działania. Udało mi się podzielić swoimi umiejętnościami w przystępny sposób i cieszy mnie, że mogłam współpracować w tym projekcie ze swoimi synami – dzieli się swoim warsztatowym doświadczeniem organizatorka.

O organizatorce:

Aneta Pędraszewska – głównym polem mojej działalności była do tej pory Warszawa i Łowicz. W Warszawie pracowałam w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Łowickim Ośrodku Kultury.  Od dwóch lat jestem mieszkanką Gdańska, udało mi się współpracować z Centrum Sztuki Współczesnej w Nowym Porcie i zrealizować tam kolonijny projekt „Połaskocz mnie”, a także realizuję projekt „Smakowita Architektura” w centrum zabaw Budumi, Garnizon. Generalnie mam ogromną potrzebę działania, tworzenia, oglądania jak proces twórczy zacieśnia więzi, jak owocuje w dzieła niebanalne, jak otwiera oczy. Gdziekolwiek mieszkam mam ogromną potrzebę działania i realizowania swoich pomysłów. Zwłaszcza duży nacisk kładę na emocje i wpływ dzieła, procesu tworzenia na emocje, zachowanie. Gdańsk pokochałam miłością naturalną, chcę tu być i nieść swoje wizje warsztatów.

Warsztaty zostały zrealizowane w maju 2020 roku.