Minimalizm w japońskiej muzyce lat 80-tych

Minimalizm w japońskiej muzyce lat 80.” to cykl podcastów i spotkań Q&A dotykający zjawiska rozkwitu muzycznego minimalizmu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Gospodarz cyklu – Piotr Kaliński – zaprosił widzów i  słuchaczy w podróż przez genezę i inspirację po założenia technologiczno-koncepcyjne oraz najwspanialsze przykłady twórczości tego oryginalnego zjawiska, nad którym nadal unosi się aura tajemniczości i niedobór informacji w języku polskim.

W ramach cyklu powstała seria podcastów, które można odsłuchać na stronie Otwartego IKM >>

Odc. 1. podcastu: Genesis – od japońskiej muzyki ludowej i Erika Satie po tokijskie szaleństwa Yellow Magic Orchestra

Odc. 2. podcastu: Manifest – new age, ambient, Steve Reich i polirytmie z Ghany

Odc. 3. podcastu: Rozkwit – minimalistyczne reklamy, Akira, David Bowie i japońskie fabryki instrumentów

Odc. 4. podcastu: Inspiracja – od Erased Tapes po Maca DeMarco

W ramach projektu odbyły się też dwa spotkania online: Q&A z Natalią Emi Hirai, blogerką muzyczną z Tokio, autorką wydanej w Japonii książki “Hip-Hop Eastern Europe” oraz Q&A z Danielem Szlajndą, muzykiem i dziennikarzem OFF Radia Kraków.

Natalia Emi Hirai to mieszkająca w Tokio blogerka muzyczna o polskich i japońskich korzeniach. Jest autorka książki „Hip-Hop Eastern Europe” – małej encyklopedii o polskim i wschodnioeuropejskim hip-hopie wydanej na rynku japońskim. Ukończyła polonistykę na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych. To spotkanie można również obejrzeć na naszej stronie. 

O autorze projektu i prowadzącym:

Piotr Kaliński – muzyk i miłośnik kultury japońskiej. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jako producent muzyki elektronicznej nagrywał w takich projektach jak Hatti Vatti, Nanook of the North, HV/NOON czy JANKA. Płyty Kalińskiego często posiadały ogólnoświatową dystrybucję, dzięki czemu wielokrotnie koncertował w Japonii i Korei, a albumy które współtworzył są dostępne w wielu tokijskich sklepach muzycznych. Jest kolekcjonerem japońskich płyt winylowych. Autor cyklu edukacyjno-warsztatowego S2/M2.

Projekt został zrealizowany w marcu 2021 roku.