Litera w obiektywie: spacer fotograficzny i warsztaty fotograficzno-graficzne

“Litera w obiektywie” to warsztaty składające się z dwóch części: spaceru fotograficznego oraz warsztatów tworzenia zinów. Spotkania były skierowane do młodzieży w wieku 15-18 lat. 

Warsztaty zostały podzielone na dwa spotkania. Pierwsza część to spacer fotograficzny po Starym Mieście i Dolnym Mieście. Uczestnicy i uczestniczki zmierzyli się z miejskim liternictwem, szyldami reklamowymi i graffiti. Pod okiem prowadzących – Joanny Sztybor i Magdaleny Ubysz – badali i ujarzmiali litery za pomocą  aparatów fotograficznych lub telefonów komórkowych. Prowadzący podpowiadali, jak robić ciekawe zdjęcia pod względem technicznym i estetycznym, a na koniec pierwszego spotkania każdy przygotował własną serię fotografii typograficznej.

Drugie spotkanie to warsztaty tworzenia zinów, podczas których były omawiane fotografie wykonane podczas spaceru, by wybrać te najbardziej interesujące i stworzyć własne wydawnictwo niezależne, czyli tzw. zin. Ziny są autorską, niezależną i samodzielnie wykonaną publikacją (czasopismem), jej atutem jest ograniczona tylko wyobraźnią ekspresja tworzącego. Jej wyjątkowość polega na hand-made’owym stylu oraz indywidualnej szacie graficznej.

Udało nam się zwrócić uwagę uczestników na to co ich otacza, co każdego dnia mijają, a do tej pory nie zauważali – opowiadają organizatorki. – Na warsztatach razem z uczestnikami zwracaliśmy także uwagę na to, że pewne rzeczy znikają z ulic bezpowrotnie, a te które jeszcze zostały, stanowią historię i tradycję miasta, w którym wspólnie żyjemy.

Jako podsumowanie, po warsztatach powstał e-book przybliżający etapy pracy warsztatowej i prezentujący fotografie wykonane podczas miejskiego spaceru. Znajdziemy w nim też informację, czym jest zin oraz jak go stworzyć. PDF e-booka można pobrać na stronie multimedia i pliki Otwartego IKM >>

O prowadzących:

Joanna Sztybor – absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (Fotografia). Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie (Kulturoznawstwo). Miłośniczka reklamy w szerokim tego słowa znaczeniu oraz typografii miejskiej. Pasjonatka dobrego designu- udział w projekcie ELLE DECORATION dla młodych twórców PRODECO oraz wyróżnienie w konkursach literniczych. Fotograf z zawodu i zamiłowania -ostatnia wystawa w marcu 2020r. w CSW w Toruniu. Pasjonatka sportu i wolontariuszka- fotograf, na różnego rodzaju biegach i zawodach. Pracuje z młodzieżą jako nauczyciel fotografii i grafiki.

Magdalena Ubysz – ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Sopocką Szkołę Fotografii WFH. Uczestniczyła w Warsztatach Fotoreportażu w Akademii Fotografii w Warszawie, w 10. Pomorskich Warsztatach Filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz w Programie Mentorskim Sputnik Photos. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2020, 2017, 2014) oraz Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2020, 2017, 2012). Laureatka nagród i
wyróżnień w konkursach fotograficznych: Grand Press Photo (2009), BZWBK Press Photo (2009), Gdańsk Press Photo (2009), International Photography Awards (2009, 2014, 2015). Obecnie nauczyciel fotografii i grafiki w gdańskim technikum.

Projekt został zrealizowany w październiku 2020 r.