Kolorowo i folkowo: haft kaszubski

„Kolorowo i folkowo: haft kaszubski” to warsztaty, na których poznawaliśmy haft kaszubski, jego rodzaje, pochodzenie i to, jak wygląda na różnych przedmiotach. W ramach Otwartego IKM każdy mógł poznać bliżej te kaszubskie wzory oraz zrobić dla siebie wyjątkowy prezent.

W wielu regionach Polski haft jest jedną z najbardziej dostępnąych i powszechnaych dziedzin sztuki ludowej. Haft kaszubski wyróżnia się charakterystyczną kompozycją i bogactwem barw, a można spotkać w wielu miejscach – jego motywy stosuje się m.in. na ceramice czy w sztuce malowania przedmiotów. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznawali nie tylko sposób haftowania, ale też historię haftu kaszubskiego, szkoły haftu, kolory, zastosowanie i techniki wykonania. Zobaczyliśmy, jak są wykorzystywane motywy haftu kaszubskiego na przedmiotach codziennego użytku oraz obiektach w przestrzeni publicznej.

Podczas warsztatów można było własnoręcznie wykonać makatkę z haftem kaszubskim – każdy z uczestników wybrał sobie haft kaszubski, jaki chciałby wykonać oraz krok po kroku poznawał technikę̨ wykonania danego haftu.

Do współpracy zaprosiłam Jadwigę Przybył, która haftem kaszubskim zajmuje się od 50 lat, doskonale zna też inne hafty – opowiada organizatorka warsztatów. I dodaje: – Dużą wartością programu Otwarty IKM jest to, że mogę w Gdańsku, wśród mieszkańców o różnym pochodzeniu, promować wiedzę o kulturze i tradycjach kaszubskich.

Zobacz zdjęcia z warsztatów:

Organizatorka:
Angelika Szulfer – od 8 lat zajmuje się̨ sztuką ludową w nowoczesnym wydaniu: łączy tradycję z nowoczesnością̨, prowadzi warsztaty w Muzeum i szkołach oraz własną Pracownię i Galerię Kaszubską Farwa. Jest Kaszubką i przez swoja twórczość́ wyraża swoją wielką miłość́ do tego regionu, jego kultury i historii. Poprzez swoje działania pokazuje, że sztuka ludowa jest wciąż̇ żywa i obecna w życiu. Na stałe mieszka w Gdańsku.

Wydarzenie odbyło się w marcu 2020 roku.