Kobiety w Japonii. Spotkanie i prelekcja

Jaka jest pozycja kobiet w japońskim społeczeństwie? Jakie tradycyjne zwyczaje obowiązują do dziś? Dlaczego rynek pracy, polityka i sztuka wciąż pozostają dziedzinami, w ktorych jest niewiele kobiet? Takie zagadnienia zostały poruszone na spotkaniu poświęconym Japonii, na którym prelegentką była dr Moniką Ksieniewicz-Mil.

Monika Ksieniewicz-Mil, która spędziła w Japonii dwa lata na stypendium przyznawanym młodej kadrze urzędniczej w ramach The Young Leaders Program. Studiowała na tokijskim uniwersytecie i pracowała jako wykładowczyni w żeńskim college’u w Kobe. Tematem jej pracy dyplomowej była równość płci w parlamencie.

Monika ma bardzo dużą i ciekawą wiedzę o życiu kobiet w Japonii. Mimo, że Japonia jest potęgą w dziedzinie technologii i nowoczesnych rozwiązań, kobiety stanowią tło męskiego świata – mówi Zuzanna Strzelczyk, organizatorka wydarzenia.

Prelekcja była oparta na przykładach i ciekawych autentycznych historiach. Dodatkowo, dla gości spotkania organizatorka przygotowała poczęstunek: degustację zielonej herbaty w porcelanowych filiżankach, prażonego brązowego ryżu i sushi.

Organizatorka: Zuzanna Strzelczyk

Projekt zrealizowany w grudniu 2018 r.