Kobieta w kulturze islamskiej. Wieczór z wykładem i warsztatami

Kobieta w kulturze islamskiej – zagadnienie, które tak wielu interesuje i intryguje. Czy istnieje islamski feminizm? Dlaczego tak często dochodzi do łamania praw człowieka w krajach muzułmańskich? Czy w islamie jest miejsce dla wyzwolonych kobiet? Na te i wiele innych pytań próbowały odpowiedzieć panelistki dyskusji zorganizowanej przez Pomorski Oddział Ligi Muzułmańskiej.

Wydarzenie składało się z trzech części: wykład, wspomniana wyżej dyskusja i warsztaty zdobienia ciała henną.

Dyskusję poprzedził wykład Blanki Rogowskiej, doktorantki w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiej, magister socjologii o specjalizacji gender studies. Z wykładu wyłania się obraz kobiety, która wraz z narodzeniem islamu zyskała prawa oraz stała się pełnowartościową członkinią społeczeństwa muzułmańskiego.

Postawiliśmy na otwartość, dialog i dyskusję. Na spotkanie zaprosiliśmy muzułmanki z różnych krajów – tłumaczy Mohamed Atoun, organizator wydarzenia.

Na pytania publiczności odpowiadały Rawan – Palestynka mieszkająca w Polsce od 5 lat, Dagmara – polska Tatarka z Białegostoku, Khedi – Czeczenka mieszkająca w Gdańsku, Lubna – pochodząca z rodziny polsko-irakijskiej oraz Blanka – polska muzułmanka. Rozmowa zaangażowała dużą część publiczności. Padały pytania m.in. o powody zakrywania głowy przez muzułmanki, sposób postrzegania ich w społeczeństwie polskim, o tryb życia i funkcjonowanie w Polsce.

Prezentacji kultury islamskiej dopełniły warsztaty zdobienia ciała henną. Sztuka ta, pochodząca z krajów arabskich i indyjskich, jest do dziś praktykowana w wielu regionach świata. Henną ozdabia się dłonie oraz stopy z okazji ślubu, co ma przynieść pannie młodej szczęście i radość. Aneta Karczewska, prowadząca zajęcia z henną, opowiedziała o wzorach arabskich i indyjskich, zwyczajach, a także specyfice materiału. Przecież henny używa się również do farbowania włosów i skóry!

Wydarzenie organizowane przez Ligę Muzułmańską to przede wszystkim zaproszenie każdego do bliższego poznania kultury islamskiej. Autorzy projektu postawili na bezpośredni kontakt publiczności z zaproszonymi gośćmi.

Nagranie z części spotkania:

O gościach:

Blanka Rogowska – magister stosunków międzynarodowych o specjalizacji orientalnej oraz socjologii o specjalizacji gender studies. Obecnie doktorantka w Katedrze Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia dla studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ dotyczące dogmatów islamu i religijnej perspektywy płci i rodzaju. Zajmuje się szeroko pojętym współczesnym światem islamu, w szczególności kwestiami kobiecymi, feminizmem muzułmańskim.

Aneta Karczewska – swoją przygodę z malowaniem dłoni i ciała rozpoczęła w Indiach, doskonali się i dzieli sztuką podczas warsztatów w całej Polsce. Do tej pory prowadziła warsztaty na Dniach Kultury Arabskiej i Muzułmańskiej w Toruniu oraz Dniach Arabskich w Łodzi, malowała henną na różnych wydarzeniach kulturalnych m.in. Dniach Syryjskich w Warszawie, Etnicznym Zawrocie Głowy w Toruniu i Festiwalu Kolorów w Toruniu.

Projekt zrealizowany w lutym 2016 r.