Kintsugi – japońska sztuka naprawiania złotem

Naprawianie dzisiaj to prawdziwa sztuka i wysoko ceniona umiejętność. Natomiast w Japonii naprawianie starych przedmiotów jest częścią zakorzenionej w japońskiej kulturze filozofii. Po raz pierwszy w Gdańsku mogliśmy wziąć udział w warsztatach Kintsugi – japońskiej sztuki naprawiania złotem.

Japończycy wierzą, że kontakt z rzeczami, które są stare i fizycznie niedoskonałe, daje możliwość przeżywania zdrowej dla ducha melancholii. Jest to filozofia życia zwana wabi-sabi, czyli „piękno rzeczy niedoskonałych”. Wabi-sabi to wszystko, co swoimi śladami znaczy upływający czas, dlatego starych podniszczonych rzeczy się nie wyrzuca, lecz naprawia.

O tym fenomenie oraz o innych aspektach życia w Japonii przed warsztatami opowiedziała dr Monika Ksieniewicz-Mill. Spędziła w Japonii 2 lata, najpierw na studiach w Tokio, potem również jako wykładowczyni Global Studies w Kobe College.

Na spotkanie zaprosiłam studentów i studentki ASP, osoby zajmujące się konserwacją i ceramiką. Udało się zebranych zainteresować sztuką i filozofią Japonii – opowiada organizatorka.

Po takim wstępie przyszła pora na rozmowę o designie, sztuce naprawiania i… część warsztatową z Aleksandrą Barczak. Aleksandra jest architektem wnętrz i design coachem z Krakowa. Po spotkaniu uczestniczki mówiły, że wcześniej nie wiedziały zbyt wiele o kintsugi i wabi-sabi.

Organizatorka: Monika Ksieniewicz-Mill.

Projekt został zrealizowany w maju 2018 r.