Kazachstan – w poszukiwaniu polskich śladów. Spotkanie i rozmowa

Przygotowania do podróży trwały ponad pół roku. Najpierw poszukiwania kontaktu do organizacji polonijnych, planowanie pobytu i zajęć dla dzieci, w końcu inicjatywa crowdfundingowa i można było ruszać w drogę. O tym, jak wygląda życie Polaków w Kazachstanie i o samotnej podroży do Azji Środkowej Katarzyna Michałowska rozmawiała z Aną Matusevic, która odwiedziła północ Kazachstanu w poszukiwaniu polskich śladów.

Spotkania o odległych i często egzotycznych krajach cieszą się w Otwartym IKM dużą popularnością. Tak było i tym razem, choć rozmowa z gościem nie dotyczyła wyłącznie podróży. Podczas swojego pobytu w Czkałowie, jednej z miejscowości, które stały się domem dla tysięcy przesiedleńców w 1936 roku, Ana Matusevic mieszkała z misjonarkami katolickimi, prowadziła warsztaty fotograficzne i próbowała dotrzeć do osób, które mogłyby opowiedzieć o 80 latach swojego życia w Kazachstanie.

Polski wątek był bardzo istotny w tej rozmowie. Stał się punktem odniesienia, sposobem na opowiedzenie o tym, jaki Kazachstan jest – tłumaczy Ana Matusevic.

Anna Zieniewicz, organizatorka spotkania, spodziewała się około trzydziestu słuchaczy. Jednak zainteresowanie tematem przerosło jej oczekiwanie – sień Instytutu Kultury Miejskiej pękała w szwach. Wybór formy spotkania – rozmowa – nie był przypadkowy. Zrezygnowano z typowej dla podróżniczych spotkań formy slajdowiska na rzecz żywej rozmowy. Obecni usłyszeli opowieść o wzruszających i trudnych rozmowach, o życzliwości i pomocy, a także mentalności mieszkańców tego odległego kraju

Spotkanie przyciągnęło ludzi ciekawych świata, którzy szukają czegoś więcej niż zwykłej relacji z podróży – gdzie się zatrzymać i co zjeść. Uczestników trudno jest przypisać do jednej grupy wiekowej czy zawodowej – przecież ciekawość świata i ludzi nie ma wieku i zawodu.

Jeżeli masz ciekawy temat i znasz inspirujących ludzi, którzy mogą o nim opowiedzieć, organizacja spotkania w ramach Otwartego IKM jest świetnym wyborem. Sama organizacja nie wymaga dużych formalności, pracownicy IKM wspierają organizatora na każdym kroku. Dla chcących zdobyć doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych to bardzo dobre miejsce. Dla bardziej doświadczonych, organizacja spotkań będzie czystą przyjemnością – tłumaczy Anna Zieniewicz.

O spotkaniu można posłuchać na antenie Radio Gdańsk, z Aną Matusevic rozmawia Włodek Raszkiewicz.

O organizatorce:

Anna Zieniewicz – prawniczka, która wolny czas poświęca wolontariatowi. Współpracuje z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, wspiera miejskie działania kulturalne i sportowe. Jako przewodniczka-wolontariuszka oprowadza po wystawie stałej Muzeum Emigracji w Gdyni.

O prowadzącej:

Katarzyna Michałowska – redaktorka naczelna Kwartalnika Studenckiego „płyń Pod Prąd”, absolwentka dwóch kierunków na PG (Wydziału Elektrycznego i Wydziału Zarządzania i Ekonomii). Studiowała dziennikarstwo, jest doradcą psychologicznym i pedagogiem.

Projekt zrealizowany w grudniu 2016 r.