Kampania edukacyjna Latamy nad Gdańskiem

2 października świętujemy Europejski Dzień Ptaków. Z tej okazji Kamila Chomicz przygotowała akcję on-line i kampanię edukacyjno-informacyjną wyjaśniającą, jak zabudowa Gdańska wpływa na śmiertelność ptaków przelatujących nad miastem podczas jesiennych migracji.

Przeprowadzone w 2019 roku badania radarowe przelotu ptaków migrujących nad Gdańskiem pokazały, że w Gdańsku korytarz ptasiej migracji obejmuje następujące dzielnice: Stogi, Przeróbka, Młyniska, Letnica, Nowy Port, Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka, Jelitkowo, Oliwa. Wyniki badań wskazują, że w okresie migracji jedynie w ciągu jednej nocy w samym w pasie nadmorskim może przelatywać ponad 340 tys. ptaków! Nad samym Gdańskiem przelatuje minimum 240 gatunków ptaków, głównie chronionych, a w nocy migruje często więcej ptaków niż w ciągu dnia. Około 40% migrujących ptaków przelatuje na wysokości do 100 metrów, co powoduje, że są szczególnie narażone na kolizję z budynkami.

Korytarz pasa nadmorskiego jest elementem wielkiego wschodnioatlantyckiego szlaku kontynentalnego. Obejmuje on pas wybrzeża o szerokości od kilku do kilkunastu kilmetrów od linii brzegowej Bałtyku. Niestety, za najbardziej kolizyjne na obszarze Polski dla ptaków uznaje się Trójmiasto. „Latamy nad Gdańskiem!” – ptaki nie mogą nam tego powiedzieć same, a nam jest ciężko je usłyszeć i zobaczyć, bo większość z nich przelatuje w nocy. W czasie wędrówki natrafiają na różnego typu przeszkody: oszklenia, dezorientujące oświetlenie czy wysokie budynki. Liczba ofiar jest niedoszacowana.

Kamila Chomicz w niebieskiej koszulce z wyszytym na niej napisem lataMY i konturem ptaka w locie

Na stronie Facebookowej Latamy na Gdańskiem zostały opublikowane wideo rozmowy, w których zaproszeni goście opowiadają o tym, skąd wiemy, że ptaki wędrowne przelatują w czasie jesiennych migracji nad Gdańskiem. Wyjaśniają też, na czym polega ochrona ptaków przed kolizjami z budynkami w mieście.

Organizatorka akcji (na zdjęciu obok) zaprosiła do wypowiedzi Piotra Zięcika, który brał udział w badaniach radarowych prowadzonych przez Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze, Lucynę Pilacką ze Stowarzyszenia Przyjaznych Inwestycji, Krzysztofa Stępniewskiego z Fundacji Akcja Bałtycka oraz Szymona Bzome ze Stowarzyszenia Kuling.

A tak o inicjatywie Kamili Chomicz pisze serwis Radio Gdańsk: https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/116464-latamy-nad-gdanskiem-akcja-przygotowana-z-okazji-europejskiego-dnia-ptakow

Dodatkowo, na stronie Latamy nad Gdańskiem Ania Witkowska opublikowała specjalne szablony – są to znaki graficzne, które każdy może pobrać, wyciąć z papieru i odmalować na swoich koszulkach, flagach lub torbach.

Szablony możesz też pobrać TU >>

Organizator:

Kamila Chomicz (pomysłodawczyni projektu Latamy nad Gdańskiem, autorka filmów) – fotografuje, kręci krótkie filmy, zajmuje się organizacją spotkań, wydarzeń i  warsztatów edukacyjnych. Absolwentka biologii na UG i Akademi Filmu i Telewizji w Warszawie. W swojej pracy stara się łączyć, wszystkie zdobyte umiejętności i wiedzę, aby tworzyć projekty i działania, które uważa za ważne. Angażuje się w  projekty związane z ochroną środowiska naturalnego i bioróżnorodnością, zrównoważonym rozwojem, prawami kobiet oraz działaniami związanymi z rozwojem kreatywności i integracją lokalnych społeczności. www.lagunabacalar.netwww.miroro.plwww.kamilachomicz.pl