Kaliningrad – miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?

Kaliningrad jawi się dziś jako miejsce pełne tajemnic, nieodczytanych kontekstów, wielkiego potencjału. Miasto, które po latach od nowa buduje swoją tożsamość ze strzępków pamięci, z melanżu pomysłów na siebie. Kaliningrad jest partnerskim miastem Gdańska, jednak często nie wiemy o nim zbyt wiele – szczególnie o współczesności tego miasta. Jak to zmienić?

Chcę rozbudzić ciekawość słuchaczy, pomniejszyć rozmiar nagromadzonych przez lata stereotypów oraz pokazać jak zdumiewająco podobną mentalność w swoich mieszkańcach wytworzyły historie obu miast – opowiada Ksenia Przybyś, organizatorka spotkania o Kaliningradzie.

Nie lada wyzwanie! Szczególnie, że podczas jednego wieczoru nie da się odsłonić wszystkich tajemnic i opowiedzieć wszystkich najciekawszych historii. Ksenia Przybyś podeszła do tematu punktowo – tak, by spotkanie zachęciło do turystycznego odwiedzania Kaliningradu i jednocześnie przybliżyło najciekawsze aspekty kultury związane z tym miastem.

Słuchacze poznali więc historię zamku w Królewcu, przekrój architektury miasta, „smaczki” życia w Kaliningradzie oraz działalność Immanuela Kanta, znanego filozofa. Jednak tym, co najbardziej zebranych zainteresowało, była opowieść Kseni o lokalnym bazarze i produktach niedostępnych w Polsce.

Mam wrażenie, że ta część projekcji najbardziej przypadła słuchaczom do gustu. Dlatego z perspektywy czasu mogę doradzić innym organizatorom śmiałości w przekraczaniu ram zwykłych prezentacji. Gdybym organizowała takie spotkanie teraz, zakończyłabym je przywiezionym z Kaliningradu specjałem kulinarnym – dzieli się swoim doświadczeniem organizatorka.

O organizatorce:

Ksenia Przybyś – tłumaczka języka rosyjskiego, pasjonatka rosyjskiej kultury w jej niezliczonych przejawach: od malarstwa, przez architekturę, po muzykę. Autorka bloga rosyjskimetal.blogspot.com oraz biografii Aria – moje biesy. Kaliningrad to jej mała ojczyzna z wyboru.

Projekt zrealizowany w styczniu 2017 roku.