#jeansnowe: czy warto ratować ubrania?

Każdego roku na świecie produkuje się 2,5 miliarda par jeansów? Jak to wpływa na nas i na środowisko? Projekt Alicji i Agi Żarkiewicz zwraca uwagę na potrzebę upcyklingu ubrań oraz pokazuje, jak wyrzucać mniej!

#jeansnowe to projekt popularyzujący świadome podejście do mody, pokazujący alternatywy dla ciągłego kupowania, szybkiej i niskiej jakościowo produkcji masowej. A także inspirujący do kreatywnego podejścia przez naprawianie i przerabianie ubrań. Na działania w ramach Otwartego IKM złożyły się warsztaty upcyklingowe, panel dyskusyjny z udziałem Kasi Wągrowskiej, autorki książki Życie zero waste oraz przygotowanie ebooka.

Podczas dyskusji panelistki próbowały odpowiedzieć na pytania:
– czy warto kupować?
– co zrobić z kupionymi, ale niechcianymi ubraniami?
– jak ratować te ubrania, które już mamy, ale nie nadają się do noszenia?
– co zrobić z tymi, które nie mają szans na uratowanie, by dalej dobrze nam służyły?

Panel był wprowadzeniem do warsztatów upcyklingowych w duchu zero waste. Uczestniczki warsztatów uczyły się ograniczać ilość wyrzucanych śmieci dzięki poznaniu sposobów na użycie ich jako surowców do nowych projektów.

Ekologia i podejście zero waste są mi bliskie. Zależy mi na szerzeniu idei upcyklingu i ograniczaniu ilości marnowanych produktów. Jednak nie w sposób nachalny, a pokazujący, że to może być ciekawe, łatwe i całkiem przyjemne – opowiada Alicja Żarkiewicz.

Projekt współtworzyły Aga Żarkiewicz i Asia Jóźwiak. W panelu wzięły udział Kasia Wągrowska, Asia Jóźwiak, Katarzyna Kołomijec i Ela Konieczna. W projekt zaangażowały się także inne osoby: Konrad Ponieważ stworzył oprawę graficzną. Natalia Zięba wykonała zdjęcia, Paweł Jóźwiak przygotował podcast z nagranego panelu. Organizatorki zainicjowały też zainstalowanie Szafy Dobra IKEA w sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

#jeansnowe pomogło wielu osobom spojrzeć na ubrania bardziej świadomie, – opowiada organizatorka. – Nie tylko użytkowo i konsumpcyjnie, ale ze znacznie szerszej perspektywy, społecznej i ekologicznej.

POBIERZ E-BOOK >>

Publikacja ta jest podsumowaniem informacji, które pojawiły się podczas panelu dyskusyjnego #jeansnowe, czy warto ratować ubrania? Zbiera w jednym miejscu ważne kwestie poruszane podczas wydarzenia i związane z projektem #jeansnowe.

Więcej o projekcie: << link >>

O organizatorkach:

Alicja Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa i socjologii. Z pasją tworzy i prowadzi warsztaty od 6 lat. W pracy często wykorzystuje materiały z odzysku dając im nowe życie. Takie podejście pomaga trenować kreatywność i realizować drzemiącą w ludziach potrzebę twórczości. A także pokazuje, że podejście eko nie jest wcale takie trudne i nudne. Pomysłodawczyni i współzałożycielka Kolektywu Twórczego MyWy, czyli trójmiejskiej grupy animatorek, a także właścicielka firmy MAMYWENE zajmującej się prowadzeniem warsztatów kreatywnych.

Aga Żarkiewicz – edukatorka i animatorka kultury, koordynatorka trójmiejskiej grupy animatorek kultury i edukatorek – Kolektyw Twórczy MyWy. Od pięciu lat prowadzi warsztaty kreatywne, które charakteryzują się treningiem kreatywności. Wykorzystuje w nich upcycling jako metodę pracy. Są to warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, jak również międzypokoleniowe i rodzinne. (Aga Żarkiewicz – zajeła się opracowaniem tekstu do e-booka).

Udział w projekcie wzięły:

Katarzyna Wągrowska – autorka książki Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej oraz bloga ograniczamsie.com. Inicjatorka akcji miejskich związanych z ekonomią współdzielenia, takich jak Givebox Poznań i Po-Dzielnia.

Katarzyna Kołomijec – projektantka z 17-letnim doświadczeniem, obecnie w zespole marki Marie Zélie. Założycielka kolomiyets. w duchu slowfashion, gdzie stawia na minimalizm i dobrą jakość. Według myśli „mniej znaczy więcej” popiera ideę odejścia od nadmiernego konsumpcjonizmu w stronę świadomego kupowania. Kocha prostotę i zwyczajność. Wspiera lokalny rynek rzemieślniczy współpracując z lokalnymi konstruktorami i szwalniami. Prywatnie żona i mama dwóch chłopców Frania i Jasia.

Ela Konieczna – doświadczona krawcowa, która przywraca zapomnianą usługę repasacji pończoch. W ramach Karuzeli Pasji realizuje projekty Drugie (s)zycie ubrań i Drugie życie przedmiotów.

Asia Jóźwiak – rzemieślniczka, autorka bloga o szyciu blog.joanka-z.pl oraz marki, tworzącej akcesoria pod tą samą nazwą. Z wykształcenia historyk sztuki, z pasji – rękodzielnik-samouk. Tworząc zachęca do nauki szycia, kreatywnego recyklingu i tworzenia oryginalnych rzeczy przy pomocy własnych rąk, wyobraźni i maszyny do szycia – szczególnie w czasach ogólnodostępnych i nietrwałych ubrań oraz dodatków o niskiej jakości. Joanka ceni naturalne tkaniny, kwieciste wzory, praktyczne rozwiązania i zasadę „zero waste” w zakresie tekstylnym. Tworząc w pracowni na skraju lasu czerpie pełnymi garściami z nieustannie inspirującej przyrody wokół, zarażając kreatywnością w wersji „eko”.

Projekt został zrealizowany w marcu 2019 r.