Jak zrobić matę węchową dla psa? Warsztaty

Twój pies się nudzi? Daj mu w prezencie matę węchową! Mata węchowa to specjalna psia zabawka, w której można schować smakołyki. Psiak musi się natrudzić żeby je zdobyć, przy okazji trochę przy tym węsząc. Dlaczego taka zabawa jest potrzebna dla każdego pupila? O tym podczas specjalnych warsztatów opowiadała Agata Mancewicz.

Agata Mancewicz jest zoofizjoterapeutką i rehabilitantką w firmie PsiRuch. Praktykowała pod okiem najlepszych specjalistów w Animal Active Warszawa, ma dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie psiego zdrowia. W ramach Otwartego IKM postanowiła pokazać, jak zadbać o edukacyjną rozrywkę dla swoich pupilów.

Podczas zabawy z matą węchową najbardziej pracuje psi nos. Węszenie uspokaja i wycisza psa, a sesja wyjadania smaczków z maty może zmęczyć go bardziej niż intensywna aktywność fizyczna na spacerze. Psy mają potrzebę aktywnego zdobywania jedzenia i zapewnienie im zabaw węchowych daje możliwość realizacji tych potrzeb.

Na warsztatach uczestnicy poznawali psie potrzeby, a są to nie tylko spacer i pełna miska, zobaczyli, jakie psie edukacyjne zabawki można zrobić niskim kosztem. Po krótkim wprowadzeniu, kilkunastoosobowa ekipa pod okiem prowadzącej zabrała się za tworzenie mat. Okazuje się, że wykonanie jej nie wymaga szczególnych umiejętności manualnych i można ją łatwo zrobić samemu.

Udział w Programie był możliwością sprawdzenia się przy samodzielnej realizacji warsztatów przy jednoczesnym wsparciu dużej instytucji, – opowiada Agata Mancewicz.

Największym organizacyjnym wyzwaniem były zapisy na warsztaty.

Miejsca rozeszły się w ciągu dwóch dni, ale później, tuż przed wydarzeniem, wielu uczestników poinformowało mnie, że nie mogą wziąć udziału. W ostatnim momencie kontaktowałam się z osobami z listy rezerwowej, – wspomina organizatorka. – Organizatorom wydarzeń radzę więc nie zaczynać rejestracji na warsztaty zbyt wcześnie.

Warsztaty byłyby niekompletne bez obecności czworonożnych przyjaciół. Piątka psiaków próbowała już na miejscu przetestować swoje nowe zabawki. Warto też nadmienić, że część wykonanych podczas warsztatów mat została przekazana do schroniska dla zwierząt „Promyk”.

Organizatorka: Agata Mancewicz

Projekt zrealizowany w maju 2018 r.