Jak zrobić cień antropocenu? Filmowy poradnik

Film, który powstał w ramach działań Agnieszki Szreder jest jest zaproszeniem do współtworzenia projektu „Cienie Antropocenu”, swoistego atlasu “Cieni zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem w związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego”. Jest to opowieść o bardzo rzadkich czterech zwierzętach i ich „pomnikach”, które autorka stworzyła ze światła, cienia i garstki przedmiotów.

Dzięki prezentacji i analizie tych prac dowiecie się, jakimi tropami podążałam wymyślając gotowe instalacje i czym się przy tym inspirowałam – zapowiadała film artystka.

Poznaliśmy prostą i bardzo efektowną technikę Cieni, co pomoże przy tworzeniu swoich własnych cieniowych instalacji.

Technika rzeźbiarska, której używa Agnieszka Szreder polega na tworzeniu instalacji/form przestrzennych, które dzięki odpowiedniemu oświetleniu stają się na drugim planie obrazami – cieniami. Technika ta jest inspirowana i nawiązuje do znanego w wielu kulturach Teatru Cieni. Do tworzenia instalacji używane są gotowe przedmioty, które autorka łączy z tymi wyrzeźbionymi przez siebie. Czasem w swoich pracach używa ruchomych elementów. Czasem dodaje do nich tekst lub/i dźwięk.

O autorce / organizatorce:

Agnieszka Szreder – artystka. W styczniu 2006 roku skończyła Wydział Malarstwa i Grafiki, kierunek Grafika Użytkowa, w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje z różnymi mediami. Tematem prac artystki jest codzienność i jej analiza. Bada rolę człowieka jako łowcy egzystencji. Z masochistyczną satysfakcją obserwuje zmierzch jego panowania. Szuka i uczy się równości. Notuje życie w różnych jego formach.

Projekt zrealizowany w maju 2021 roku.