Jak się robi dom? Wykład

Czym jest dom? Co nadaje sens czterem ścianom? Co robimy, żeby czuć się u siebie? Pracownia Inicjatyw Społecznych DYM zadała te pytania Agacie Stanisz, poznańskiej antropolożce, badaczce specjalizującej się w zakresie antropologii rzeczy i przestrzeni prywatnych.

Punktem wyjścia dla opowieści o tym, jak się robi dom były codzienne rytuały i (nie)porządki, bo to one każdego dnia pozwalają nam budować nasze bezpieczne, swojskie przestrzenie prywatne. W sposób ciekawy i przystępny prowadząca przedstawiła terminy (np. antropologia czy multiwokalność). Razem z uczestnikami i uczestniczkami, a było ich tylu, że Sień IKM pękała w szwach, przyglądała się przedmiotom, które są nam z jakichś powodów bliskie, bez których czujemy się obco i omawiała skojarzenia, wartości, wspomnienia i marzenia dotyczące domu.

Obecni mieli możliwość poznania metod badawczych zastosowanych przy prowadzeniu badań w nurcie „antropologii u siebie”, Agata Stanisz opowiedziała o wielowymiarowości domu i przestrzeni prywatnych. Temat antropologii domu jest na tyle szeroki, że planujemy kontynuować ten cykl rozwijając i poszerzając poszczególne jego wątki – zapewniają organizatorki.

Na spotkanie Pracownia zaprosiła wszystkich zainteresowanych tematem, w szczególności antropologów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, animatorów kultury i kulturoznawców. Było to drugie wydarzenie, przygotowane przez DYM w ramach Otwartego IKM.

O organizatorkach: 

Iwona Grud, Aleksandra Kulińska, Monika Masalon, Agata Rakowska, Sylwia Bruna z Pracowni Inicjatyw Społecznych DYM, pierwszego w Trójmieście stowarzyszenia antropologicznego skupiającego badaczy, społeczników i artystów, którzy lubią ludzi, a ich ulubione słowo to „dlaczego”. Pracownia tworzy i wspiera inicjatywy społeczne, które bazują na zwykłych tematach i prostych historiach. W 2016 roku otrzymało nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii debiut roku.

O prowadzącej:

Agata Stanisz – antropolożka społeczno-kulturowa, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badaczka terenowa, fieldrecordist, audio-blogerka. Specjalizuje się w zakresie antropologii dźwięku, antropologii rzeczy, audiowizyualności oraz gender i family studies.

Projekt zrealizowany w styczniu 2017 roku.