Gra na bębnach dla seniorów. Warsztaty i koncert relaksacyjny

W kwietniu w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej gościliśmy muzyczne warsztaty gry na bębnach djembe, które zakończyły się relaksacją przy koncercie mis tybetańskich, gongu oraz innych instrumentów etnicznych. Na pomysł takich zajęć wpadła Marta Cichocka, członkini zespołu Nandaloo grającego muzykę afrykańską oraz kolektywu Sento, grającego koncerty relaksacyjne. 

Spotkanie było podróżą przez historię i naturę gry na bębnach djembe i innych instrumentach oraz rytmu „Djole”. Na warsztaty organizatorka zaprosiła seniorów i rencistów. Podczas zabawy uczestnicy odważyli się sami grać, rozwijali poczucie rytmu, synchroniczną pracę półkul mózgowych, koncentrację i pamięć. Praca z tego typu muzyką pomaga też rozładować napięcia i stres – sprzyja temu wibracja dźwiękowa instrumentów.

Skoordynowanie logistyczne wydarzenia było dla organizatorek nie lada wyzwaniem – należało zorganizować transport dla wszystkich bębnów i innych instrumentów, załatwić “wjazdówkę” w okolice Długiego Targu, przenieść wszystkie przedmioty do Sieni. Jednak w Otwartym IKM żaden z organizatorów nigdy nie zostaje sam z trudnościami.

Do wzięcia udziału w projekcie zachęciła mnie możliwość pozyskania środków finansowych, dostęp do sprzętu, konsultacje i pomoc w realizacji projektu. Warto z tego korzystać – opowiada prowadząca warsztaty,

Organizator: Ewa Włodarczyk , Koło Nr 11 PZERiI z siedzibą „Scena Muzyczna” Gdańsk

Projekt zrealizowany w kwietniu 2018 r.