Ginące kultury Indonezji. Spotkanie z Małgorzatą Jarmułowicz

Trwające tradycje i zamierające zwyczaje, kraina, która zmienia się na naszych oczach – Indonezja, wyspiarskie państwo w Azji Południowo-wschodniej. W ramach Otwartego IKM Ewa Cichocka zaprosiła prof. Małgorzatę Jarmułowicz do zaprezentowania obrzędów i rytuałów zaobserwowanych na wyspach Indonezji, a także zwyczajów, które w XXI wieku powoli odchodzą w niebyt.

Małgorzata Jarmułowicz jest podróżniczką i znawczynią Indonezji. Podczas wieczoru w Instytucie Kultury Miejskiej opowiedziała o fascynujących tradycjach plemiennych, które przez wieki przetrwały w Indonezji w kształcie niemal niezmienionym. Opowiadała o zwyczajach wyznawców Marapu z Sumby, gdzie przetrwała unikalna kultura megalityczna, pokazała indonezyjski lud Toraja, stanowiący wyjątkowy przykład połączenia pierwotnych wierzeń i zwyczajów z napływowymi religiami.

Swoje opowieści prelegentka zilustrowała fotografiami własnymi i męża Zygmunta Leśniaka. Zebrana publiczność miała okazję obejrzeć autorski film małżeństwa podróżników z indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych.

Spotkanie z Małgorzatą Jarmułowicz to przede wszystkim fascynująca opowieść o odległej kulturze. Wodząc palcem po mapie warto pamiętać, że za kolorowymi obrazkami kryją się prawdziwi ludzie. Podróżniczka przybliżyła między innymi historie mieszkańców Indonezji, których kultura i tradycja została zredukowana do roli atrakcji folklorystycznej dla turystów.

Publiczność była zainteresowana szczegółami z wielu autorskich podróży oraz możliwością bezpośredniej rozmowy – opowiada Ewa Cichocka, organizatorka spotkania.

Było to kolejne spotkanie o tematyce podróżniczej w ramach Otwartego IKM, co zdaniem organizatorki pozwala zbudować stałą publiczność dla tego typu wydarzeń w Gdańsku.

O organizatorce:

Ewa Cichocka – dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

O prowadzącej: 

Prof. Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, podróżniczka znawczyni Azji południowo-wschodniej. Autorka szeregu publikacji naukowych i książek, gość i animatorka wystaw i spotkań podróżniczych. Swoje zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, szczególnie w tradycji widowiskowych Dalekiego Wschodu. Przez kilkanaście lat odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem wiele podróży, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów Indonezji.

Projekt zrealizowany w październiku 2016 r.