Gdańskie Spotkania z Reportażem

Gdańskie Spotkania z Reportażem to projekt Stasi Budzisz, która zaprosiła słuchaczy i słuchaczki na spotkania z autorkami książek non-fiction wydanych nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Podczas dwóch spotkań autorskich i jednej debaty mieliśmy okazję bliżej poznać życie w Bułgarii, Gruzji oraz w Omanie, a wszystko to z perspektywy kobiet.

Gośćmi Gdańskich Spotkań Reportażu były Magdalena Genow, autorka książki „Bułgaria. Złoto i rakija”, Agata Romaniuk, autorka „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” oraz Stasia Budzisz, autorka książki „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”.

„Bułgaria. Złoto i rakija” to erudycyjna i pełna humoru książka, w której Magdalena Genow na nowo odkrywa miejsca, które pozornie doskonale znamy. Bułgaria kojarzy nam się przede wszystkim z wczasami w PRL-u. Na wakacjach w Złotych Piaskach popijano pomarańczowy schweppes, a na pamiątkę każdy pakował do torby koniak Słynczew Briag. Kwitł nie tylko handel wymienny, ale także nawiązywały się wieloletnie przyjaźnie. A jaka jest współczesna Bułgaria? Autorka przedstawia nieznane oblicze jednego z najciekawszych krajów Europy. Prowadzi czytelników mało uczęszczanymi szlakami, mierzy się z mitami, uwodzi znajomością miejsca i kultury.

Natomiast Stasia Budzisz i Agata Romaniuk wzięły udział w debacie o kobiecym punkcie widzenia w reportażu. Czy płeć autora/autorki w reportażu ma znaczenie? Jak się pracuje nad tematami społecznymi w patriarchalnych społecznościach? Rozmowę poprowadziła Ana Matusevic, autorka podcastu „Trochę kultury!”.

Formuła Spotkań pozwala na włączanie publiczności w rozmowę, dzięki czemu zbliża nie tylko do autorów, ale także pomaga zajrzeć za kulisy samego pisania, procesu tworzenia, zbierania materiału i podejściu do bohaterów – opowiada organizatorka.

Organizatorka spotkań liczy, że projekt ten jest zaczątkiem dla szerszego i większego projektu, w którym zaproszeni goście i publiczność będą mogli poruszać ważne tematy pojawiające się w reportażu.

Magdalena Genow – filolożka bułgarystka, politolożka, wydawczyni książek. Urodzona w Bułgarii, wychowana w Polsce. W wolnych chwilach przemierza bezdroża, nie tylko polskie i bułgarskie, na rowerze lub pieszo. Mama Grzesia, Kalinki oraz dwójki kotów: Markeza i Popowa.

Agata Romaniuk – socjolożka z doktoratem z IFiS PAN. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z Dużym Formatem. Jest założycielką Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała i prowadziła projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta. Autorka reporterskiej książki „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”

O organizatorce i prowadzącej:

Stasia Budzisz – filolożka, dziennikarka, tłumaczka, prowadzi badania naukowe dotyczące tworzenia nowej pamięci, będącej skutkiem wojen, które przetoczyły się przez Kaukaz po upadku Związku Sowieckiego, autorka reportaży i tekstów w periodykach naukowych.