Gdański włóczykij: baza pomysłów na zajęcia z dziećmi

Gdański włóczykij to baza twórczych aktywności dla rodzin z dziećmi z zakresu sztuki i projektowania inspirowanych naturą Gdańska – złoży się na nią seria filmów przeznaczonych dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Mieszkańcy Gdańska, oprócz bogatej historii, zabytków i ciekawej architektury, mogą pochwalić się wspaniałymi zasobami naturalnymi miasta. Położenie w strefie nadmorskiej i lasy zajmujące ponad 20% terenów miejskich sprawiają, że Gdańsk jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla amatorów życia blisko natury.

Każdy z odcinków zawierać będzie propozycję ciekawych zabaw na świeżym powietrzu i zajęć plastycznych do wykonania w domu. Gdańskie lasy i plaża staną się nie tylko ciekawym światem przyrody, ale i miejscem bogatym w materiały plastyczne wykorzystane do twórczych aktywności.

Odcinek 1: Miasto z leśnych skarbów (kliknij, by przejsć do filmu)

Podczas spaceru po lesie wyostrzymy nasze zmysły. Skupimy się na kolorach, fakturach i kształtach. Będziemy stąpać bosymi stopami po różnych rodzajach leśnej ściółki i przekonamy się, czy pająkowi łatwo jest utkać, a później przejść przez pajęczynę. Z tego, co znajdziemy wokół siebie, stworzymy wielowymiarowe, ekologiczne rzeźby. Z zebranych patyków, liści i szyszek zbudujemy w domu miasto do zabawy z leśnych skarbów.

Odcinek 2: Nadmorski spektakl (kliknij, by przejśc do filmu)

Szum morza, słony zapach powietrza i piasek, po którym przyjemnie chodzi się na bosaka – to idealna sceneria do rodzinnych zabaw. Kamyki, muszle i patyki wyrzucone przez morze posłużą nam do „namalowania” na piasku zarysów naszych sylwetek i obrazków zwierząt żyjących w pobliżu wody. Na własnoręcznie zrobionym krośnie utkamy kompozycje ze znalezionych fragmentów natury. Odciśniemy w glinie najpiękniejsze z morskich skarbów. Gdańska plaża stanie się inspiracją do stworzenia porywającego spektaklu teatrzyku w domowym zaciszu.

Odcinek 3: Domowy ogródek z leśnymi mieszkańcami (klikniji, by przejść do filmu)

Las jest nieograniczonym źródłem pomysłów i inspiracji do zabaw płynących z natury. Szacunku do niej uczymy się przez całe życie. Dzieciom i dorosłym przyjemność sprawia bujanie się na gałęzi, turlanie z górki, czy skakanie po liściach. W lesie można też bawić się w dom: zbudować szałas i wspólnie urządzić piknik na polanie. Może dołączy nas jeż, a zza drzewa puści oko sowa? Oczarowani lasem stworzymy w domu jego bajkową miniaturę – w donicy posadzimy zioła, wśród których zamieszkają leśne stworki.

O prowadzących:

Dorota Dombrowska – pedagożka, animatorka kultury, twórczyni projektów edukacyjnych. Realizuje projekty z zakresu dizajnu, architektury i ekologii. Łącząc zabawę i naukę zaraża ciekawością świata i dopinguje do zadawania pytań. Za działalność w polu kultury otrzymała nagrodę̨ Prezydenta Miasta Gdyni (2016) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Obecnie pracuje jako edukatorka w Muzeum Miasta Gdyni oraz współtworzy pracownię HALO warsztaty bez plastiku.

Magdalena Dębna – edukatorka z zakresu designu, arteterapetuka. Tworzy wydarzenia związane z dizajnem i sztuką. Prywatnie kocha podróże, naturę i dobrą kuchnię. Od prawie 10 lat specjalizuje się w organizowaniu kreatywnych warsztatów. Ważnym elementem jej pracy jest zapewnienie atmosfery relaksu i uwolnienie procesów twórczego myślenia.

Projekt zrealizowany w kwietniu-maju 2021 roku.