Gdański Klub Opowieści Podróżniczych. Cykl warsztatów

Gdański Klub Opowieści Podróżniczych to cykl warsztatów organizowanych przez Adama Majewskiego zachęcające do rozwijania umiejętności w robieniu zdjęć i filmów podczas podróży oraz spisywania podróżniczych relacji. W ramach Otwartego IKM odbyło się aż sześć spotkań online.

Spotkania były skierowane do pasjonatów podróży, którzy dokumentującą swoje wyczyny podróżnicze za pośrednictwem różnych form „opowiadania” – zarówno literackich, a także fotografii lub wideo. Formuła online, podyktowana zasadami bezpieczeństwa, umożliwiła udział w spotkaniach również osobom z całej Polski.

Warsztaty były nie tylko okazją do poszerzenia swojej wieszy i umiejętności. Ważym elementem spotkań było też sieciowanie – zarówno wymiana linków do własnych stron, jak i adresów e-mail; zamysłem warsztatów było również umożliwienie nawiązania kontaktów, co się powiodło dzięki utworzeniu grup „Gdański Klub Opowieści Podróżniczych” w serwisie Facebook.com oraz na platformie Google Groups. Obie grupy nadal są aktywne – uczestnicy warsztatów nadal do nich należą i zamieszczają w nich treści, podtrzymując kontakt z pozostałymi uczestnikami warsztatów.

Na cykl złożyły się następujące spotkania:
Pasje, obsesje i tematy osobiste – o sztuce opowiadania i dzielenia się doświadczeniem
Miasto – o odnajdywaniu opowieści w zurbanizowanej przestrzeni
Przyroda – fotografia krajobrazowa i przyrodnicza dla każdego
Ludzie – o empatii i zmyśle obserwacji, a także o trudnej sztuce portretowania słowem
Podróż – niekończąca się opowieść
W drogę! – ostatnie spotkanie online odbyło się w formule otwartej z udziałem publiczności – uczestnicy warsztatów mogli opowiedzieć o swoich podróżach przed internetowym audytorium.

O prowadzącym:

Adam Majewski – pisze o podróżowaniu, sporcie wyczynowym i kolarstwie. Opublikował około dwustu artykułów w licznych czasopismach, a także wiele tekstów literackich. Pracował jako rzecznik prasowy i szef wydawnictwa, był właścicielem firmy i urzędnikiem. Od dwunastu lat prowadzi zajęcia na uczelniach i robi szkolenia dla kadr biznesu. Uprawia kolarstwo przełajowe, jest wielkim miłośnikiem Gór Ałtaju i Syberii. Mieszka w Gdańsku.

Cykl warsztatów został zrealizowany w listopadzie i grudniu 2020 r.