Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Koncert

Czy akordeon to folklor i przeżytek? Koncerty Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej pokazują, że bynajmniej. Instrument ten ma się świetnie! Zorganizowany przez Pawła Zagańczyka koncert zaprezentował młodych artystów studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Macieja Kacprzaka, akordeonowego solistę, oraz zespół 69 Duo w składzie Marcin Kozioł z gitarą i Szymon Jabłoński z akordeonem. 

Koncert Głos Młodych, zorganizowany w ramach Otwartego IKM, był wstępem do dziewiątej edycji Gdańskiej Sztuki Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Jest to jeden z nielicznych projektów w Polsce, w ramach którego prezentowane są najnowsze nurty rozwoju muzyki akordeonowej. Repertuar obejmuje zarówno awangardowe wykonania muzyki współczesnej, jak i klasykę akordeonową.

Zespół 69 Duo, choć młody wiekiem, ma na swoim koncie wiele nagród konkursów muzycznych oraz występ w prestiżowym Carnegie Hall w Nowym Jorku. Solista Maciej Kacprzak to student I roku studiów magisterskich w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej i dr Pawła Zagańczyka na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Koncertował w wielu miastach Polski i zagranicą, jednocześnie kształcąc się na kursach prowadzonych przez najwybitniejszych akordeonistów Europy.

Muzyka akordeonowa ma swoich pasjonatów. Jednak by dotrzeć do szerszej publiczności organizator wydarzenia Paweł Zagańczyk postarał się o patronat największych mediów regionalnych.

Koncerty swoim patronatem objęły serwis Trójmiasto.pl, polmic.pl, będący Polskim Centrum Informacji Muzycznej, a także Radio Gdańsk, gdzie podczas audycji Peron Kulturalny można było nie tylko posłuchać o wydarzeniu, ale też wylosować zaproszenie na koncerty – kulisy promocji wydarzenia odsłania Paweł Zagańczyk.

Tradycją jest, że koncerty te od lat odbywają się w ciekawych lub nietypowych dla działalności muzycznej wnętrzach. W Gdańsku były to m.in. Ratusz Staromiejski, Kościół św. Jana i dzięki programowi Otwarty IKM – sień Instytutu Kultury Miejskiej.

Organizując koncert w Instytucie Kultury Miejskiej należy pamiętać, że nie jest to typowa sala koncertowa, nie ma tu zaplecza dla artystów. Jest to również atut, ponieważ trafiamy do IKM bezpośrednio z ulicy Długiej. Latem warto to wykorzystać promując wydarzenie wśród przechodniów – radzi organizator.

O organizatorze:

Paweł Zagańczyk – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych. Koncertuje w Polsce i Europie. Założył kwartet muzyczny Zagan Acoustic, z którym wykonuje muzykę improwizowaną, łączącą folk, jazz oraz muzykę poważną. Jest adiunktem w gdańskiej Akademii Muzycznej oraz wykładowcą na warsztatach akordeonowych w Seili (Finlandia) oraz Wejherowie (Polska).

Projekt zrealizowany w grudniu 2016 r.