„Franek Błyskawica”. Czytanie w odcinkach

“Franek Błyskawica” to książka gdańskiej pisarki Agnieszki Śladkowskiej z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Piotr Jankowski przeczytał opowiadania z książki, natomiast forma czytania była inspirowana japońskim Teatrem Kamishibali.

Bohaterem książki jest sześcioletni Franek i jego mama, akcja rozgrywa się w Gdańsku. Franka wyróżnia nie tylko fakt, że ma zdolność przyciąganie niezwykłych przygód, na jego czole widnieje bowiem znamię błyskawicy. Zwiastuje to, że przy Franku nikt nie będzie się nudził, niewielu będzie miało szansę go dogonić, za to bez wątpienia każdy go usłyszy.

Opowiadania z książki przeczytał Piotr Jankowski. Forma czytania inspirowana była japońskim Teatrem Kamishibali. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonywanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki pełniącej role sceny/ekranu o nazwie butai. W tej realizacji tradycyjne kartonowe ilustracje zostały zastąpione przez ilustracje na ekranie oraz fragmenty filmów zrealizowanych przez Filipa Musiatowicza.

O osobach zaangażowanych:

Piotr Jankowski – aktor, reżyser, pedagog. Absolwent PWST Kraków. Aktor Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku, obecnie freelancer współpracujący z Teatrem BOTO w Sopocie, Konsulatem Kultury w Gdyni i realizujący własne projekty teatralne i filmowe. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2003 r. Nagroda dla Najlepszego Aktora Festiwal Kontakt 2003, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za debiut reżyserski „Ożenek” Gogola 2020,  Nagroda Prezydenta Gdańska za reżyserię spektaklu „Experyment” 2021.

Filip Musiatowicz – filmowiec, muzyk, freelancer współpracujący z Agencją Artystyczną  SOCOlab, Konsulatem Kultury w Gdyni. Realizuje własne pomysły filmowe i muzyczne.

Projekt został zrealizowany w maju 2021 roku.