Edukacyjne lekcje tańca. Wywiady z najbardziej inspirującym tancerzami w Polsce

Edukacyjne lekcje tańca to cykl rozmów Dominika “Domi” Peszel z inspirującymi tancerzami. Dzięki spotkaniom mieliśmy okazję poznawać style taneczne, kulturę i techniki tańca oraz pozytywny wpływ tego zajęcia.

Pomysł na cykl zrodził się z mojej pasji: rozwój i taniec. Przyświeca mu misja uświadamiania młodych ludzi o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna i wiara w swoje marzenia – opowiada Dominika Peszel. – Do rozmów zaprosiłam ikony polskiej sceny tanecznej.

Gościem pierwszego odcinka był Kamil Kozłowski-Kamil, który specjalizuje się w stylu latynoamerykańskim. Kamil jest mistrzem Polski w formacji latynoamerykańskiej, posiada najwyższą światową kategorię taneczną S. Jest wielokrotnym medalistą na turniejach krajowych i międzynarodowych i uważa, że taniec jest dla każdego, wystarczy być otwartym i wytrwale dążyć do wyznaczonego celu.

Tańce latynoamerykańskie są uznawane za najbardziej elektryzujące i energiczne. Wyróżniają się dynamiką oraz efektownymi układami tanecznymi. Podczas zawodów tanecznych pary zachwycają na parkiecie bogato zdobionymi i kolorowymi strojami. Tańce latynoamerykańskie rozwinęły się w Ameryce łacińskiej w ubiegłym wieku. Zaliczamy do nich takie tańce jak samba, cha-cha, rumba, paso doble oraz jive.

Taniec towarzyski to także dyscyplina zajmująca się tańcami wykonywanymi kiedyś na salach balowych, a obecnie na zawodach organizowanych przez Międzynarodowe Związki Taneczne (IDSA,WDC,WDSF,WADF). W Polsce: Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) oraz Federacja Tańca Sportowego (FTS).

Gościem drugiego odcinka była Paola Magnus – reprezentantka ekipy Top Dawgz, aktywna na scenie street dance od 2009 roku. Od najmłodszych lat fascynowały ją muzyka i taniec. Przygodę z tańcem rozpoczęła od baletu, potem było disco dance, aż odnalazła hip hop freestyle, który pozostał w jej sercu do dziś. Jej największą inspiracją są różne techniki tańca, dzięki którym kształtuje swój własny styl. Wzięła udział w licznych warsztatach z największymi autorytetami street dance z całego świata, a także stoczyła wiele bitew na scenie polskiej jak i międzynarodowej. W 2019 roku swoje działania przeniosła również w obszar choreografii komercyjnej oraz rozwija się w stylu high heels.

Street dance to nie tylko styl tańca, ale również kultura tańca, która tworzyła się poza studiami tańca – w otwartych przestrzeniach takich jak ulice, imprezy taneczne, imprezy blokowe, parki, podwórka szkolne – opowiada Dominika Peszel, prowadząca rozmowy. – Jak sama nazwa wskazuje, jest to taniec uliczny. Styl ten zawsze stawiał na obecność ludzi i dobrą zabawę. Posiada często charakter improwizacyjny i towarzyski, a także zachęca do interakcji, kontaktu z widzem oraz innymi tancerzami.

Na przestrzeni lat powstały różne odłamy tańca ulicznego hip hop, house, breaking, waacking, locking czy popping. Każdy z nich posiada swój indywidualny charakter oraz technikę.

Gościem trzeciego odcinka była Katarzyna Kaśko Rozumek, która swój rozwój taneczny zaczynała od hip hopu. Dziś jest wielką miłośniczką Dancehallu i promuje kulturę jamajską w Polsce. Na co dzień jest instruktorką tańca, choreografem (specjalizuje się w stylu hip hop, dancehall, ladies dance) oraz tancerką profesjonalnej grupy tanecznej Flowin’ Sistas. Nieustannie rozwija swój talent uczestnicząc w wielu wydarzeniach tanecznych.

Katarzyna regularnie uczestniczy w imprezach i warsztatach tanecznych podnosząc swoje kwalifikacje, m.in. z: Henry Link (USA), Buddha Stretch (USA), Loose Joint (USA), Niako (Francja ), Kapela ( Francja ), Pascal P.Dee (Niemcy), DRE10 (Białoruś), Tony Ynot Denaro (USA), P-Dog (Niemcy) , Batalla (Niemcy), Latonya (Jamajka), Kimiko Versatile ( Jamajka ), Sri Lanka (Jamajka), Global Bob (Jamajka), Swaggi Maggi (Niemcy). Organizuje taneczne wyjazdy na Jamajkę, gdzie czerpie wiedzę i trenuje pod okiem twórców stylu dancehall.

Dancehall to styl tańca, który pochodzi z karaibskiej wyspy Jamajki. Powstał w gettach Kingston i początkowo tańczyli go głównie mężczyźni. Obecnie na Jamajce dancehall tańczą wszyscy – mężczyźni, kobiety, nawet dzieci. Jest wyrazem emocji, ekspresji, oderwaniem się od codzienności, a nawet duchowym oczyszczeniem dla mieszkańców Jamajki. Opiera się na rytmicznych ruchach klatki piersiowej, bioder i pośladków. W dancehallu liczy się duża spontaniczność, umiejętność izolowania poszczególnych partii ciała oraz dobry humor. Dancehall nie bez przyczyny nazywany jest tańcem ulicy: nazwa „dance hall” oznacza przestrzeń, w której odbywają się imprezy taneczne, czyli dziedzińce, targowiska czy po prostu ulice.

Gościem czwartego odcinka była Anna Rędzikowska trenerka personalna, instruktorka sportów siłowych i fitnessu. Specjalizuje się w wzmacnianiu mięśni CORE, wadach postawy oraz treningach siłowych. Jej domeną jest sumienność i rzetelność w dążeniu do wyznaczonego celu.

Praca z ludźmi dodaje mi energii i motywuje do dalszego samorozwoju. W życiu kieruję się mottem ,,Jest siedem dni w tygodniu, kiedyś nie jest jednym z nich” – mówi Anna Rędzikowska.

Podczas wywiadu organizatorka i moderatorka spotkania Dominika Peszel rozmawiała
z gościem odcinka o tym, jak powinny pracować młode osoby, jeśli wybrały
już odpowiednią technikę taneczna.  Co trzeba zrobić, by długo cieszyć się zdrowym ciałem bez kontuzji? Przybliżony zostanie temat zajęć siłowych, wzmacniających i rozciągających oraz holistyczne podejście do ciężkich treningów tanecznych.

Gościem piątego i ostatniego w tej edycji odcinka była Sylwia Martys. Sylwia Martys jest związana z tańcem od 20 lat. Przez 12 lat trenowała wyczynowo taniec towarzyski, a od 8 lat zajmuje się tańcem ulicznym. Jest półfinalistką IV edycji Mam Talent. Wszechstronna tancerka, rozwija swoje umiejętności u najlepszych choreografów z całego świata. Zaraża optymizmem i motywuje do rozwijania swojej pasji. W prowadzenie zajęć, jak i w swoje choreografie, angażuje się całym sercem. Sylwia Martys jest specjalistką w high heels, aktualnie jeździ po całej Polsce prowadząc warsztaty.

High heels to technika tańca łącząca różne style takie jak dancehall, vouging czy sexy dance. Zajęcia tańca high heels to nauka zmysłowych choreografii, lecz również zdobywanie umiejętności w zakresie poruszania się w szpilkach na co dzień.

O organizatorce oraz moderatorce rozmów:

Dominika “Domi” Peszel – profesjonalna tancerka, dyplomowany instruktor i choreograf. Założycielka największego Studia Tańca w Trójmieście – SIEMANKO, prężnie rozwijające się w dwóch lokalizacjach od 2012 roku. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła od stylów takich jak hip hop i house dance. W pogoni za ciągłym rozwojem odwiedziła Nowy Jork, gdzie szkoliła swój warsztat w Broadway Dance Center, a następnie poleciała na Jamajke by stać się częścią kultury dancehall w miejscu jej powstania. Swoje umiejętności doskonaliła na warsztatach u legendarnych tancerzy i kreatorów stylu dancehall, taki jak: Global Bob, Orville i Dance Xpressionz, Shelly Belly i Bermuda Squad, Famous i Colo Squad, Dansa Bling, Sri Lanka i Rifical Team, Elite Team, Latonya Style, Kim Weezy, Black Eagles, Overload Skankaz, Fearless Skankaz, Drastik Starz, Gabbidon, Shake Spear i wielu innych. Więcej na stronie: https://www.facebook.com/siemankostudio/

Projekt zrealizowany w kwietniu i maju 2021 roku.