Dzierganie berecika dla Albercika. Warsztaty nie tylko dla seniorów

Warsztaty tworzenia czapek, skarpetek i szalików z włóczki. Projekt jakich wiele? Nic bardziej mylnego! Części garderoby, które powstały podczas warsztatów trafiły do… gdańskiego Zoo.

Ten nieco szalony pomysł zrodził się w trakcie wycieczki do ZOO zorganizowanej dla seniorów przez pracowników MOPR. Tytułowy Albercik to orangutan. Albert ze swoją towarzyszką życia Rają, podobnie jak wiele innych tropikalnych zwierząt, w długie polskie zimy marzną. Więc seniorzy postanowili im pomóc.

Najpierw była zbiórka wełny. Wiele osób włączyło się do akcji oddając na ten cel swoje domowe zasoby włóczki. A co z tej włóczki można zrobić na warsztatach w Instytucie Kultury Miejskiej pokazała Agnieszka Cybulska z firmy “Mętlik”.

Na warsztaty zaprosiliśmy naszych seniorów, ale wydarzenie miało charakter otwarty i przyjść dziergać z nami mógł każdy – opowiada Jarosław Kucharski, organizator wydarzenia.

Choć pomysł dziergania zrodził się w ZOO, projekt podczas realizacji nabrał szerszego kontekstu. Wiele czapek stworzonych podczas warsztatów trafiło do dzieci z jednej z gdańskich świetlic. Natomiast zaangażowani w projekt seniorzy przekonali się, że wiele pomysłów jest możliwe do realizacji. Okazało się też, że miejsce wydarzenia – sień Instytutu Kultury Miejskiej – bardzo przypadła do gustu dziergającym. Czuli się tu dobrze i nawet z perspektywy czasu bardzo miło wspominają całe wydarzenie.

Polecam kontakt z pracownikami IKM. Zwłaszcza z panią Katarzyną Buczek. To bardzo uprzejma osoba, która w jasny i rzeczowy sposób wytłumaczyła nam, w jaki sposób należy spełnić wszelkie formalności, czuwała też nad tym, aby wszystko przebiegło pomyślnie – radzi Jarosław Kucharski.

O organizatorze:

Jarosław Kucharski – pracownik MOPR, organizator i koordynator różnych projektów społeczno-kulturalnych, m.in. Program Ulica – programu streetworkerskiego skierowanego do dzieci i młodzieży ze środowisk defaworyzowanych, Europejska Noc Bez Wypadków – akcji promującej odpowiedzialne, trzeźwe prowadzenie samochodu, Komputerowe ABC dla seniora – serii warsztatów nauki korzystania z komputera dla osób starszych.

Projekt zrealizowany we wrześniu 2016 r.