Dywan – nie kupuj, zrób!

Wprowadza do domu ciepło, może posłużyć za wygodną leżankę, całkowicie zmienia klimat pomieszczenia. Mowa o dywanie! Dorota Dombrowska i Magdalena Dębna zorganizowały w Otwartym IKM warsztaty, podczas których można było spróbować własnych sił w tworzeniu naturalnych dywanów.

Zainteresowanie warsztatami przerosło oczekiwanie organizatorek – na zajęcia zgłosiło się ponad 120 osób.

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów zaprojektowali i wykonali duże, wysokiej jakości dywany. Do ich wykonania wykorzystane zostały naturalne materiały: jutowa baza, wełna, bawełniane i wełniane sznury oraz tasiemki.

Podczas spotkania dzieliliśmy się wiedzą o tym, gdzie kupić ekologiczne materiały, jak sprawdzać zawartość etykiet – opowiada organizatorka.

W swojej pracy Dorota Dombrowska i Magdalena Dębna łączą elementy pedagogiki i arteterapii. Podobnie było podczas warsztatów w Otwartym IKM. Prowadzące zadbały o relaksującą atmosferę oraz przestrzeń sprzyjającą wzajemnemu poznawaniu się.

Do wzięcia udziału w programie zachęciły nas jasne zasady przyznawania grantu oraz jasno podany termin zgłoszeń i wyników. Również brak konieczności posiania fundacji, stowarzyszenia lub działalności gospodarczej, by wziąć udział w konkursie – mówią organizatorki.

O prowadzących:
Dorota Dombrowska – pedagożka, animatorka kultury. Realizuje projekty edukacyjne dla dzieci z zakresu historii, dizajnu i architektury. Łącząc zabawę i naukę zaraża dzieci ciekawością świata i dopinguje do zadawania pytań. Współpracuje z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, Gdańską Galerią Miejską, Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz pracownią Dwie Ole. Obecnie pracuje jako edukatorka w Muzeum Miasta Gdyni.
Magdalena Dębna – edukatorka z zakresu designu i arteterapetuka. Na co dzień pracuje w Wymiennikowni – Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu. Wierzy, że kultura jednoczy ludzi w różnym wieku i pozytywnie wpływa na wzajemne relacje. Lubi polski design i niedzielne wycieczki za miasto. Współpracowała m.in. z Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańską Galerią Miejską, organizowała warsztaty podczas wielu festiwali sztuki w Trójmieście.

Projekt zrealizowany w kwietniu 2019 r.