Czysty przypadek. Warsztaty z makietami graficznymi dla dzieci i młodzieży

W ramach Otwartego IKM Kamila Okrutny zorganizowała dla dzieci wyjątkowe warsztaty rozwijające wyobraźnię i kreatywność. Warsztaty te wyróżnia to, że uczestnicy skupiają się nie na zdolnościach manualnych, ale przede wszystkim na wyobraźni i uważnym obserwowaniu. Projekt inspirowany jest wszelakimi formami wieloznacznymi i przypadkiem. Stanowi odpowiedź na ciekawość najmłodszych, która przekłada się na kreatywność w życiu dorosłym.

„Czysty przypadek” bazuje na zestawie kilkunastu plansz z zadaniami, które polegają na dopatrywaniu się kształtów w różnych ścinkach albo gryzmołach (na zasadzie „to wygląda jak…”)  i tworzeniu z tego prac plastycznych. Makiety do projektu zostały wykonane własnoręcznie przez autorkę projektu, w ramach pracy magisterskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Projekt wykorzystuje zjawisko pareidolii. Bardziej niż zdolności manualne ważne jest tu uważne obserwowanie, które podczas tych warsztatów uczestnicy będą rozwijać.

Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń, przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości.

Dzięki warsztatom wprowadziłam w życie mój projekt dyplomowy z ASP – opowiada autorka projektu, Kamila Okrutny. – Chcę rozwijać dziecięcą wrażliwość, która przekłada się później na kreatywność i większą zaradność, plus promować podejście do życia, że z pozornego niczego można zrobić wszystko. Warsztaty te są w duchu ekologicznym i zwracają uwagę by nie wyrzucać ścinków lub nieudanych prac, bo wszystko można wtórnie wykorzystać.

Pobierz planszę do zabawy w domu >>

Warsztaty były skierowane do dzieci w wieku 8+ i zachęcały do ciekawego spędzenia czasu przy minimalnych zasobach (wystarczą podstawowe przybory plastyczne) – łatwo też odtworzyć je później w domu podczas zabawy. Spotkanie, z uwagi na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną, odbyło się online.

Więcej o projekcie „Czysty przypadek” można przeczytać i zobaczyć pod poniższym linkiem: https://formy.xyz/krotka-forma/czysty-przypadek/

O prowadzącej:

Kamila Okrutny jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom obroniła w pracowni projektowania dla kultury u dr Anity Wasik. Była wolontariuszką i pomagała w warsztatach „Ale super pomysł!” przeprowadzonych przez Agatę Królak w Patio ASP (2018 r.). Oprócz tego razem z Moniką Tyburską prowadzila warsztaty fotograficzne w ramach projektu Szkoła z talentem w Kwidzynie. W tym samym miejscu wspólnie organizowała również warsztaty ilustratorskie „Głuchy telefon” (2018 r.) o podobnej tematyce, co „Czysty przypadek”.

Warsztaty odbyły się w październiku 2020 r.