Baśń 1001 nocy. Warsztaty i spotkanie o podróży na Bliski Wschód

Newroz to najradośniejsze święto Bliskiego Wschodu – czas przesilenia wiosennego, po którym wszyscy spoglądają w przyszłość z nadzieją na lepszy rok. To wokół tego święta Michalina Kupper przygotowała warsztaty dla dzieci oraz prezentację z rowerowej podróży przez Kurdystan, Turcję, Irak i Iran. 

Warsztaty przeniosły najmłodszych na Bliski Wschód – do Baśni 1001 nocy. Podczas teatru Kamishibai – inaczej „papierowy teatr”, na przedstawienie którego składa się kilkanaście pięknie ilustrowanych kart – dzieci wyruszyły w daleką podróż, odwiedziły wspaniałe pałace i miasta, by na końcu wypróbować własnych sił w tkaniu orientalnych dywanów.

W dalszą podróż organizatorka zaprosiła również dorosłych. Przygotowane slajdowisko zdjęć opowiadało o krajach Bliskiego Wschodu, które miała okazję odwiedzić podczas święta Newroz. Ciekawe jest to, że obchodzone 21 marca święto nie ma korzeni religijnych – jego tradycja sięga czasów starożytnych, daleko przedislamskich. Newroz wywodzi się z legendy o wyzwoleniu narodu kurdyjskiego spod tyranii króla Zehaka. W tradycji kurdyjskiej święto posiada dodatkowy symboliczny akcent – jest nim niegasnąca nadzieja na wolność i samostanowienie. Natomiast w XXI wieku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO oraz proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe.

Uczestnicy spotkania nie słyszeli wcześniej o takim zjawisku kulturowym, jakim jest Newroz, dlatego poznanie go rzuciło więcej światła na ten region świata, inne niż powszechnie powielane stereotypy – opowiada Michalina Kupper.

Wydarzenie swoim patronatem objął Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, który przygotował dla gości kurdyjskie pamiątki. Połączenie zajęć manualnych z baśniową podróżą do innych krajów porwało całe rodziny – organizatorka została nawet zaproszona do poprowadzenia podobnych zajęć w szkole.

Największym wyzwaniem było dotarcie do ludzi zainteresowanych tematem. Wydarzenie promowałam na Facebooku, informacja o nim pojawiła się też w serwisie Radio Gdańsk oraz na stronie planer.info.pl. Sama również o Otwartym IKM dowiedziałam się z Facebooka – tłumaczy kulisy pracy nad projektem organizatorka.

O organizatorce i prowadzącej:

Michalina Kupper – pedagog, przedsiębiorca. Kocha Bliski Wschód i Oceanię, rozdarta między morzem a górami. Fanka lokalnej kuchni, miłośniczka ulicznych historii. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące kultur świata oraz prelekcje z podróży dla dorosłych. Autorka bloga www.michalinakupper.com

Projekt zrealizowany w marcu 2017 r.