Bajki ze zrozumieniem i konfiturką. Audiobook w 10 odcinkach

“Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” to ironiczna podróż w świat mieszkańców Dolinki Kotlinki. Bohaterom, zamieszkującym to niezwykle urokliwe miejsce trudno jest jednak wpasować się w role typowo bajkowe. Bywają konfliktowi, plotkują, ulegają codziennym pokusom, nie mają też problemu z otwartą krytyką świata, który ich otacza. Mimo swych przywar potrafią rozśmieszać i budzą sympatię właśnie ze względu na swoje słabości. Pomimo ulegania stereotypom i popadania w konwenans są w swych zachowaniach prawdziwi i szczerzy.

Grupa sąsiadów z niedużej, ale urokliwej miejscowości Czerniewo, położonej niedaleko Trąbek Wielkich poszukiwała pomysłu na wspólne działanie, które mogłoby pomóc w integracji nowotworzącej się społeczności. Dysponując wystarczającymi możliwościami technicznymi postanowili nagrać sąsiedzkiego audiobooka. Książką, którą zdecydowali się udźwiękowić były właśnie „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” Łukasza Kosika wydane nakładem Wydawnictwa Inne.

Jest to książka, jakkolwiek podszyta satyrą na świat ludzi dorosłych, pełna wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Z uśmiechem obserwujemy więc powstanie demokratycznej rady mieszkańców, która (nie bez problemów) zabiera się do budowy lokalnej drogi, albo desperacką próbę nadążenia starszych mieszkańców Dolinki Kotlinki za najnowszymi trendami.

Projekt pozwolił nam poznać się lepiej i nawiązać nowe sąsiedzkie znajomości. Nagranie audiobooka pozwoliło nam, mimo pandemii, na zrobienie wspólnymi siłami czegoś wartościowego. Zyskując nowe doświadczenie postanowiliśmy iść za ciosem i w przyszłości nagrać słuchowisko. Okazało się, że wśród znajomych osób biorących udział w projekcie są dźwiękowcy, muzycy czy fotograficy, którzy również zgłosili chęć pomocy w przyszłych działaniach – opowiada inicjator pomysłu i autor książki Łukasz Kosik.

Wszystkie osoby zaangażowane w projekt pracowały na zasadzie wolontariatu. Większość zadeklarowała chęć kontynuowania wspólnych działań o charakterze kulturalnym również w przyszłości.

 O organizatorze:

Łukasz Kosik mieszka w Czerniewie, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie właściciel niedużego, rodzinnego wydawnictwa. Autor bajek dla dzieci w każdym wieku. Wieloletni praktyk w poszukiwaniu słów nieistniejących. Niezłomny poszukiwacz sensu i logiki. Zwolennik wyższości treści nad formą. Obserwator i szpieg w krainie rzeczy niezwykłych. Kociarz w sensie ścisłym.

Głosy:
Narrator – Łukasz Kosik
Muchwiaternik – Marek Fedorowicz
Komaromiodnik – Piotr Hec
Pani Mrówka Jasnogłówka – Iwona Chamska
Pan Gęstobrzuszek – Marcin Krawczuk
Pan Żarłopiórek – Anna Zielińska
Pani Gąsienica Gadaczka Paplaczka – Aleksandra Dąbek- Hec
Pani Szaraczkowa – Katarzyna Mazurkiewicz
Pan Szaraczek – Marcin Krawczuk
Azalia Srebromuszka – Lidia Balicka
Pan Barncwajn – Katarzyna Mazurkiewicz, Piotr Hec
Pan Żuczek Buczek – Ewa Ciechowicz
Pan Palimpsest – Marcin Wróblewski
Tchórzoryjek – Ewa Kosik, Lidia Balicka
Bajka – Aleksandra Dąbek- Hec
Hrabia Komaromiodnik Wspaniały – Anna Zielińska
Dziadek Drugi i Pół – Marcin Krawczuk
Świerszcz Wiatropędnik – Katarzyna Mazurkiewicz
Robacznik Zielonka – Ewa Ciechowicz
Żona jednego z braci Gęstobrzuszków – Katarzyna Mazurkiewicz
Siostrzeniec Pana Żarłopiórka – Anna Zielińska
Kuzyn od Gęstobrzuszków – Marcin Krawczuk
Pan Zygzaczek Drobniaczek – Michał Zawadzki
Dzieci Pana Zygzaczka Drobniaczka – Weronika Krakala, Ania Krakala, Oskar Łopaciński, Jagódka Krawczuk, Tymon Brodziński

Projekt zrealizowany w czerwcu 2021 roku.