Australia i Nowa Zelandia – spotkanie podróżnicze

Rok 2020 nie rozpieszczał nas dalekimi podróżami. Z tym większym zainteresowaniem wybraliśmy się w wirtualną podróż do Australii i Nowej Zelandii. Przewodnikami byli Katarzyna Szopińska i Łukasz Rudziński, którzy przygotowali opowieść i fotorelację ze swojej podróży na antypody. Spotkanie odbyło się z udziałem ograniczonej publiczności, ale było transmitowane online na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.

Do zwiedzania wybranych krajów przygotowujemy się bardzo starannie, opracowując szczegółowy plan działań i dostosowując go do możliwości finansowych – opowiadają organizatorzy. – Dzieliliśmy się więc też tym, jak zorganizować wyjazd w dowolny zakątek świata od początku do końca, na czym warto oszczędzać, a na czym niekoniecznie.

Tematem przewodnim byla jednak Australia i Nowa Zelandia. Usłyszeliśmy m.in. o sytuacji Aborygenów i Maorysów w swoich krajach, o problemach z nazwą Góry Kościuszki, o jadowitych wężach i pająkach oraz o tym, jak wyglądają atrakcje turystyczne w konfrontacji z folderami turystycznymi.

O prowadzących:

Łukasz Rudziński – dziennikarz z kilkunastoletnim doświadczeniem, od zawsze piszący o teatrze i kulturze. Recenzent i krytyk teatralny współpracujący z m.in. z magazynami „Teatr”, „Dialog” czy „Scena”, od lat również pasjonat podróży i pieszych wycieczek po górach. Przeszedł wszystkie szlaki polskich i słowackich Tatr, więc w ramach rozwijania hobby przeniósł tę pasję na najwyższe szczyty państw, które odwiedza. Podczas samotnych podróży zwiedził niemal całe Bałkany, spędzając kilka miesięcy w Serbii i Czarnogórze. Wspólnie z żoną podróżowali m.in. po Iranie, Wietnamie, Kambodży, Australii czy Nowej Zelandii.

Katarzyna Szopińska – na co dzień mikrobiolożka spędzająca czas w laboratorium, na wakacjach osoba ciekawa świata i innych kultur, z łatwością do nawiązywania kontaktów interpersonalnych bez względu na wiek czy język. Podróżowała na własną rękę m.in. do Gruzji, Maroka i Peru. Razem z Łukaszem Rudzińskim pojechała m.in. do Iranu, Wietnamu, Kambodży, Australii czy Nowej Zelandii.

Spotkanie odbyło się we wrześniu 2020 r.