A może linoryt? Warsztaty tworzenia ekslibrisów

Ekslibris, po łacińsku ex libris, czyli “z książek”, to znak własnościowy egzemplarza książki. Często bardzo ozdobne, wykonane w technice graficznej karteczki, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami). Agnieszka i Alicja Żarkiewicz podczas swoich warsztatów pokazały, jak ekslibrisy robi się w technice linorytu.

Zanim uczestnicy warsztatów zabrali się za wypróbowanie własnych sił w nowej technice, prowadzące opowiedziały, do jakich celów używa się ekslibrisów, co to jest druk wypukły oraz jakimi narzędziami pracuje się w linorycie.

W Sieni Instytutu Kultury Miejskiej organizatorki zapewniły niezbędne narzędzia graficzne, służyły też radami i wskazówkami podczas pracy. Przy pomocy specjalnych dłut każdy wykonał swój własny, zaprojektowany przez siebie, ekslibris – matrycę do odbitek, którą można było zabrać ze sobą i wykorzystywać w domowej biblioteczce.

Zainteresowanie warsztatami przerosło oczekiwania organizatorek.

Zapisy na warsztaty okazały się być największym wyzwaniem – otrzymałam prawie 60 zgłoszeń i mnóstwo wiadomości z pytaniami, – opowiada Alicja Żarkiewicz. – Planując wydarzenie należy przewidzieć czas na odpowiadanie na maile. Myślę, że dzięki Evenea miałybyśmy mniej pracy i bardziej przejrzyste zapisy. 

Dofinansowanie z Programu umożliwiło organizatorkom zakup drogich narzędzi graficznych, z których korzystali uczestnicy warsztatów. Realizacja wydarzenia w ramach Otwartego IKM pomogła organizatorkom w promocji ich pomysłu na warsztaty – zostały zaproszone do poprowadzenia podobnych spotkań również w innych miejscach.

Organizator: Agnieszka i Alicja Żarkiewicz

Projekt zrealizowany w marcu 2018 r.