Bardzo śmieszne dramaty mężczyzny i kobiety. Czytania performatywne

Przed nami cudowny świąteczny czas erupcji miłości, szczerości, bliskości, patrzenia sobie prosto w oczy, czyli ogólnie wielkiej szczęśliwości rodzinnej. Jednak bohaterowie bardzo śmiesznych dramatów jeszcze nie kupili choinki. Mają na głowie… uczciwość małżeńską! Jak pokazują statystyki:
1/10 par się kocha
3/10 par się rozumie
5/10 par się śmieje
9/10 par ma dramat w łóżku
Źródło: „Życie”.

Rita Jankowska i Bartosz Zimniak w ramach Otwartego IKM zaprezentowali publiczności dwa czytania performatywne dramatów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz izraelskiego autora Hanocha Levin’, dwojga autorów z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego.

Łączy ich sposób ironicznej narracji o relacjach i związkach międzyludzkich oraz rodzaj szalonego dystansu, który sprawia, że jesteśmy pochwyceni w przestrzeń wolności, a jednocześnie tęsknoty za prawdziwą bliskością.

Czytania performatywne poprzedziły próby i praca nad tekstem. Do drugiego czytania zaprosiliśmy aktorów-amatorów. Było to dla nich doświadczenie innej, nowej i interesującej formy teatru – opowiadają autorzy projektu.

Wystąpili: Rita Jankowska, Bartosz Zimniak
Muzyka: Łukasz Plenikowski
Video-art: Bartosz Zimniak
Projekt graficzny plakatu: Agata A. Niedźwiadek

Rita Jankowska to reżyserka, dramaturżka, aktorka, animatorka społeczna. Jest założycielką Teatru Błękitna Sukienka, w którym od 2011 do końca 2017 roku tworzyła i wystawiała autorskie sztuki teatralne. Była rezydentką i współtwórczynią WL4-Przestrzeni Sztuki w Gdańsku. Ma na swoim koncie wiele projektów teatralno-społecznych, zakończonych spektaklami z mieszkańcami i aktorami – amatorami. W 2018 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, dla najlepszej reżyserki na XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko, za spektakl „Trafiło je”.

Bartosz Zimniak to artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją oraz polskością. Jest założycielem Otwartej Pracowni MEWKA w Nowym Porcie. Jest laureatem m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i głównej nagrody na XIII Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Łukasz Plenikowski to trójmiejski producent, wokalista i gitarzysta. Jest twórcą onirycznej i organicznie brzmiącej elektroniki z bogatym ambientem i medytacyjnymi rytmami. Tworzy też muzykę filmową i teatralną, w 2014 roku zadebiutował EPką „Intension”, wydaną na winylu przez francuską wytwórnię Eklektik Records. Na koncie ma współpracę m.in. z Anielą Gabryel, Anną Kuśmierczyk i Dorotą Androsz.

Projekt zrealizowany w grudniu 2018 roku.