Zielnik literacki, Warsztaty twórczego pisania

Rok 2020 pokazał, jak bardzo tęsknimy do natury i że brakuje nam z nią kontaktu. Dlatego Barbara Piórkowska w długie jesienne i zimowe wieczory zaprosiła do pracy nad swoim własnym zielnikiem literackim.

Podczas warsztatów uczestniczki pracowały nad ilustracjami roślinnymi tworzonymi z różnych dostępnych materiałów, by potem dopisać do nich teksty, które były osobistym, literackim (poetyckim lub prozatorskim) komentarzem. Całość złożyła się w pamiętnik – cenną, spersonalizowaną pamiątkę lata.

Warsztaty z Barbarą Piórkowską to nie tylko praca z roślinami. Poznawałyśmy strategie pisania o zieleni, pisarka podpowiedziała również kilka technicznych patentów na pisanie. Razem ćwiczyłyśmy, eksperymentowałyśmy i odkrywałyśmy tajniki tworzenia zdań o tym, co się widziało, słyszało, wąchało – przeżyło.

Z kobietami zebranymi przy pracy nad zielnikiem doświadczyłyśmy poczucia wspólnoty i więzi. Poznawałyśmy różne gatunki ziół i innych roślin, dzieliłyśmy się ciekawostkami na temat zielarsko-literackich zainteresowań Elizy Orzeszkowej czy Emily Dickinson, rozmawiałyśmy o technikach pisania – opowiada Barbara Piórkowska. – Osobiście odczuwam satysfakcję również z nowego wyzwania, jakim były te warsztaty, udało mi się odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na tematy zajęć związanych z naturą.

Organizatorka podkreśla, że bardzo ważna dla niej była miła atmosfera. Barbara Piórkowska jest zdania, że pisanie jest dostępne dla każdego i nie wymaga nakładów finansowych na materiały – wystarczy przecież papier i długopis lub komputer. Materiały potrzebne do zrobienia zielnika są również łatwo dostępne i możliwie tanie (lub gdy chodzi o rośliny – darmowe) – małym sumptem można więc tworzyć, kreować, „budować światy” i czerpać satysfakcję z procesu twórczego.

Zobacz zdjęcia z warsztatów:

O prowadzącej: 

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści „Kraboszki (2020), „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018) trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Tłumaczona na język angielski, rosyjski i litewski. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.

Warsztaty zostały zrealizowane w październiku 2020 r.