Otwarty IKM

Targ Rakowy 11

Edycja Otwartego IKM w nurcie less waste.

W jesienno – zimowej edycji 2023 roku poszukiwane były działania, które wykorzystują niepotrzebne materiały, a także zachęcają do korzystania z przedmiotów z drugiego obiegu. Szczególnie szukano pomysłów, które zapraszają do stylu życia w duchu less waste, kultury naprawiania i współdzielenia, a także nadawania drugiego życia nie użytkowanym już rzeczom.

Przez cały listopad i grudzień można było skorzystać z bezpłatnych 18 wydarzeń, które otrzymały wsparcie finansowe, merytoryczne i techniczne, a także możliwość skorzystania z nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej znajdującej się w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku! 

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami, które odbyły się w ramach tegorocznej edycji! 

Warsztaty z renowacji mebli, Organizatorka: Duprle/ Oliwia Michalska

Na warsztatach osoby uczestniczące przeszły przez cały proces renowacji taboretu typu 270-25, tzw. “patyczaka” produkowanego w latach 60. XX wieku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach. Usunięcie starego odbicia, oczyszczenie nóg ze starej powłoki, nałożenie wosku oraz uszycie nowej tapicerki – to konkretne umiejętności, które mogli nabyć uczestnicy. Oczywiście oprócz samego taboretu, który później mogli wziąć do domu. 

Nie tylko uczestnicy odnoszą korzyści w ramach programu Otwarty IKM. 

Dla mnie to możliwość wypromowania się w Gdańsku, pewna forma zarobku – nie martwiąc się o sprzedaż biletów i chęć udziału potencjalnych odbiorców – mówi Oliwia Michalska, organizatorka. 

Ratujemy stare książki, Organizatorki: Siostry Malowane (Eliza Piechnik, Anna Piotrowska)

Na warsztatach można było stworzyć małe dzieła sztuki z książek, które swoją nową formą będą nam dodają natchnienia do pracy oraz cieszą oko. Wykorzystano przy tym również stare gazety, mech, druciki… i to, co podpowiada im wyobraźnia. A wszystko to z książek nieużywanych, przedawnionych czy zwyczajnie nudnych. 

Najważniejsze dla nas było zapoznanie ze sztuką wykorzystującą odpady, refleksja nad nadprodukcją śmieci, czy uświadomienie na temat powtórnego używania przedmiotów, ale także rozbudzenie kreatywności i poczucia estetyki – mówią organizatorki. 

Biżuteria z recyklingu,  Organizatorki: Katarzyna Gajdiss i Katarzyna Abramek

Warsztaty składały z dwóch części. Teoretycznej, podczas której zostały omówione podstawowe pojęcia tj. recykling, upcykling, less waste i cyrkularność, a także praktycznej, podczas której można było stworzyć swoją własną recyklingową biżuterię. W zależności od potrzeb i chęci osoby uczestniczące stworzyły pieścionki, bransoletki, naszyjniki czy kolczyki za pomocą mi.in. materiałów elektrycznych, odpadów ceramicznych czy szkła.

Warsztaty miały na celu pokazać w jaki sposób możemy nadać drugie życie przedmiotom niepotrzebnym i zrobić z nich wyrazistą i oryginalną biżuterię – opowiadają organizatorki. – To była świetna sposobność do spotkania i twórczego spędzania czasu za co bardzo dziękujemy!

Jeansowy upcycling, Organizator: Ignacy Kulka, Partner projektu. Szkoła Podstawowa nr 21 im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Karola Olgierda Borchardta, Biskupia Górka

To działanie dedykowane było osobom, które chcą przerobić swoją niepotrzebną odzież jeansową i stworzyć zupełnie nowy produkt. Spotkanie poprzedziła prezentacja o idei upcyclingu i jej znaczeniu dla środowiska, a zakończyło się wspólnym szyciem toreb, które z przyjemnością można nosić na co dzień.

Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki nauczyli się od podstaw samodzielnego szycia na maszynie. Odbiorcy mieli możliwość po raz pierwszy w życiu zaprojektować i uszyć swoją własną torbę z jeansu. Myślę, że to dla nich bardzo cenne doświadczenie – przekonuje Ignacy Kulka. 

Wypalanie po kaszubsku, Organizatorka: Angelika Szulfer-Rudzis

To warsztaty wypalania wzorów i napisów w drewnie z miłości do tego surowca, jego ponadczasowości i naturalności. Warsztaty polegały na przyniesieniu czegoś drewnianego ze swojego domu: deski do chleba, drewnianych podstawek, łyżek, ramek do zdjęć, taboretów, pudełek, wieszaków… a następnie odnowieniu i wypaleniu na niej wzorów kaszubskich napisów lub innych własnych grafik. 

Osoby zyskały nową umiejętność i możliwość zapoznania się z nowym narzędziem – żaden z uczestników/uczestniczek nigdy wcześniej tego nie robił/a oraz większość z nich nie miała styczności ze wzorami kaszubskimi – mówi Angelika Szulfer – Rudzis, prowadząca zajęcia. – Dzięki zajęciom udało się zapoznać osoby z różnymi rodzajami wzorów  z różnych regionów Kaszub i przemycić tradycję naszego regionu. 

Szatki ze szmatki, Organizatorki: Joanna Zorn- Szumiło i Daria Fedde, Partnerzy projektu: Dom Sąsiedzki „Zakopianka” Gdańsk – Siedlce, Fundacja RC.

Warsztaty miały na celu pogłębienie świadomości o idei „zero waste”. Organizatorki chciały nadać niepotrzebnej odzieży drugie życie i zintegrować mieszkańców Gdańska przy wspólnym szyciu. Na zajęcia warto było przynieść swoje ubrania by w trakcie je zmodyfikować, naprawić i stworzyć zupełnie nową odzież, której noszenie sprawi nam dużo radości i frajdy.

Najważniejsze dla nas, ale też samych uczestników było wspólne spędzenie czasu. Pomimo zabiegania, udało się spotkać, stworzyć coś nowego, a przy okazji porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i w miłej atmosferze spędzić czas – podsumowują organizatorki. 

Nowe życie dawnej sukienki. Organizatorka: Violetta Wiśniewska

Warsztaty skupiały się na promocji zrównoważonego trybu życia w duchu idei „Nie wyrzucaj tylko zmieniaj”. Osoby uczestniczące nadawały nowe życie sukienkom, które dawno temu zakupiły i wciąż mają je w szafach, mimo, że ich zupełnie nie noszą.

Dla uczestniczek najważniejsza była wiedza oraz motywacja do szycia i przeróbek krawieckich, pomimo braku specjalistycznych umiejętności. Równie ważna okazała się atmosfera wzajemnej życzliwości i zadowolenia z dobrze spędzonego czasu, co uczestniczki wyraziły w podsumowaniu spotkania. W efekcie powstało kilkanaście kreacji przerobionych ze starych ubrań, z który uczestniczki były bardzo zadowolone! – z dumą zdradza Pani Violetta. 

PoDARunki. Organizatorka: Joanna Paniec 

Warsztaty były okazją do spędzenia czasu w twórczej atmosferze, uruchomienia swojej kreatywności i doświadczenia nowych rzeczy takich jak: wydobywanie koloru z roślin do tworzenia obrazków czy poznawanie, smakowanie i komponowanie upominków w postaci herbat z suszonych roślin. Uczestnicy zwracali uwagę na miło spędzony czas, na doświadczanie i odkrywanie nowych rzeczy, na przykład intensywności barw lub zapachów oraz możliwość spędzenia czasu ze swoimi bliskimi. 

Na warsztaty przyszło dużo dorosłych osób w parach np. matka i syn/córka, przyjaciel / przyjaciółka, wiek uczestników był zróżnicowany przez co mogli oni doświadczyć międzypokoleniowych interakcji – opowiada organizatorka. 

Sztuka Upcyklingu. Organizator: Fundacja Horyzont Zdarzeń

Działanie zostało podzielone na dwie części – zajęcia dla najmłodszych i tych nieco starszych. Najmłodsi warsztatowicze stworzyli instrumenty, pacynki lub kukiełki z recyklingu, a także drobne przedmioty użytkowe tj. pojemniki na kredki i długopisy, okładki na książki czy zakładki do książek. Dorośli natomiast stworzyli unikatowe, własnoręczne dzieła sztuki użytkowej takie jak: organizer na biżuterię lub narzędzia, lampiony, kolaże, zegary z płyt winylowych, notesy z upcyclingu, czy podstawki pod gorące naczynia.

Warsztaty nauki repasacji pończoch dla osób dojrzałych 60+ , Organizatorka:  Elżbieta Konieczna, Karuzela Pasji

Warsztaty dla osób 60+, podczas których seniorzy wykonali repasację pończoch polegającą na naprawianiu uszkodzonych skarpet i rajstop przy pomocy specjalnych igieł. Repasacja dziś jest zawodem ginącym, ale wcześniej, zwłaszcza po II wojnie światowej był bardzo popularny. Dzięki tym warsztatom wierzymy, że umiejętność repasacji nie zniknie całkowicie, ale będzie kultywowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Edycja programu Otwarty IKM finansowana z dotacji Miasta Gdańska w ramach programów Czyste Miasto Gdańska oraz ProfiKultura- Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych.