Warsztaty druku Riso i self-publishingu

Risografia to wynaleziona w Japonii w latach ’80 technologia druku średnionakładowego. Polega ona na szybkim powielaniu kolejnych kopii za pomocą matrycy z wyciętym wzorem. Riso zostało odkryte na nowo przez artystów i niezależnych wydawców. Jest cenione ze względu na specyficzny charakter wydruków oraz możliwość powielenia dużej liczby odbitek w krótkim czasie.

Warsztaty tworzenia zinów przy użyciu Riso zorganizowało Wydawnictwo Eksperymentalne. Spotkania były skierowane do studentów i absolwentów kierunków artystycznych, projektantów graficznych, artystów, ilustratorów, twórców.

Zadaniem uczestników podczas warsztatów była realizacja dwukolorowego zina, a tematem przewodnim było hasło „izolacja”.
Przeszliśmy przez cały proces powstawania publikacji: projekt, przygotowanie plików do druku, impozycja i makieta, druk, bigowanie, szycie, docinanie do formatu.

Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże – opowiadają organizatorzy. – Wsparcie finansowe w ramach programu zabezpieczyło realizację warsztatów, które ze względu na wysoki koszt są problematyczne do organizacji na komercyjnych zasadach.

Efektem warsztatów był kolektywny 20-stronicowy zin w nakładzie 100 egzemplarzy. Zin będzie prezentowany na targach druku i niezależnych wydawnictw.

Obejrzyj zdjęcia z warsztatów

Organizatorzy projektu i osoby prowadzące: Paulina Jackowska i Jakub Janik, współtwórcy Wydawnictwa Eksperymentalnego X-PRESS zajmującego się drukiem w technologii Riso.