Wakacyjny Otwarty IKM na Placu Kobzdeja

Pierwsza wakacyjna edycja Otwartego IKM odbyła się 8-9 czerwca na Pl. Kobzdeja w Gdańsku. W konkursie wyłoniliśmy sześć projektów. Letnia edycja programu Otwarty IKM wpisywała się w obchody Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.

Działaniom na Placu Kobzdeja towarzyszyly piknikowa atmosfera i duch eko – odbyły się warsztaty tworzenia ekokosmetyków i ekologicznych środków czystości. Były też warsztaty artystyczne, zajęcia taneczne, a niektórzy mogli nawet się nauczyć właśnoręcznie wykonać torbę z trawy morskiej.

Po blisko czterech latach realizacji projektów w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej otworzyliśmy się na potrzeby tych organizatorów, którzy zgłaszali się do nas z propozycjami działań w przestrzeni publicznej. – o wakacyjnej edycji Programu opowiada Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej.

Izabela Ryska w ramach Otwartego IKM zaprosiła na warsztaty Zero waste, które przybliżyły ideę ograniczania śmieci oraz pokazała, jak można samemu przygotować ekologiczne kosmetyki oraz środki czystości. Uczestnicy nauczyli się robić peeling do ciała, pastę do zębów, płyn do naczyń oraz mleczko do czyszczenia.

Zero waste w dosłownym tłumaczeniu oznacza „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów oraz nie zanieczyszczać środowiska. Umiejętność tworzenia ekologicznych kosmetyków oraz środków czystości, które nie szkodzą przyrodzie to duży krok w ograniczaniu śmieci w swoim najbliższym otoczeniu.

Wielu ludziom wydaje się, że ograniczenie śmieci jest niemożliwe, dlatego podczas spotkania uczestnicy poznali różne oszczędne i praktyczne rozwiązania, m.in. dowiedzieli się, jak zrobić własne, domowe ekokosmetyki i środki czystości.

Izabela Ryska jest biotechnologiem leków oraz laureatką Konkursu Gdyński Biznesplan 2017. Dzięki programowi Otwarty IKM udział w warsztatach był bezpłatny. Oprócz teorii, jak dbać o skórę i środowisko, uczestnicy i uczestniczki mogli przygotować własne produkty.

Do udziału w warsztatach zaprosiłam słuchaczy Radio Gdańsk i Radio Kaszebe. Do wspólnych działań zaprosiłam również organizację Kobiece Trójmiasto, która w moim imieniu również informowała o warsztatach zero waste – opowiada organiztorka.

Zainteresowanie warsztatami było tak duże, że największym wyzwaniem dla organizatorki stało się… informowanie o braku wolnych miejsc na warsztat. Wierzymy jednak, że będą jeszcze kolejne okazje udziału w takiej inicjatywie.

Podczas warsztatów artystycznych Faustyna Szulfer pokazała, jak można samemu stworzyć ładne własnoręcznie malowane torby ekologiczne. Lniane lub bawełniane torby doskonale zamieniają foliówki. Motywami przewodnimi malowania toreb były kwiaty, rośliny, morze i natura – czyli to, o co możemy zadbać dzięki zrezygnowaniu z foliowych toreb i zastąpieniu ich torbami z naturalnych materiałów.

Pomysł na warsztaty wziął się z zamiłowania do prac ręcznych, artystycznych oraz szycia. Były to moje pierwsze warsztaty, jakie zorganizowałam. Poprowadzenie w pojedynkę zajęć dla ponad trzydziestu osób było prawdziwym wyzwaniem – opowiada Faustyna, prowadząca warsztaty.

Ekologiczne i modne torby z trawy morskiej to hit lata, a dzięki warsztatom z Dorotą Dombrowską i Magdą Dębną mogliśmy zobaczyć, jak je wykonać własnoręcznie. W międzyczasie była też okazja porozmawiać o ekologii, materiałach i technikach przyjaznych naturze.

Dorota Dombrowska i Magda Dębna razem działają od prawie 10 lat, specjalizują się w organizowaniu kreatywnych warsztatów. Dzięki programowi udało się zwrócić uwagę uczestników wydarzenia na tematy związane ze środowiskiem oraz popularyzować materiały i techniki przyjazne naturze.

Warsztatom towarzyszyły dyskusje o tym, jakie naturalne zamienniki plastikowych i toksycznych produktów można wykorzystać, uczestniczki dzieliłyśmy się wiedzą, gdzie można kupić ekologiczne materiały i mobilizowały się wzajemnie do własnoręcznego wykonywania przedmiotów ładnych, wytrzymałych i użytecznych.

Atrakcyjna wydała nam się przestrzeń samego Placu Kobzdeja. Duże znaczenie miała dla nas też ranga instytucji organizującej nabór, informacja o poprzednich edycjach OIKM, jasne zasady przyznawania grantu oraz brak konieczności posiania fundacji, stowarzyszenia lub działalności gospodarczej, by wziać udział w konkursie – opowiadają organizatorki.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia (zdjęcia od organizatorów)